Izba pamięci jeszcze w tym półroczu. Trwają przygotowania stałej ekspozycji w pałacu

Sale historyczne w nekielskim pałacu zostaną wkrótce udostępnione do zwiedzania.

społeczeństwo 22:10 16-02-20202 0

Przypomnijmy, że gmina w ubiegłym roku zrealizowała projekt przy wsparciu funduszy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. W ramach inwestycji nastąpił remont dwóch pomieszczeń pałacowych z przeznaczeniem ich na sale historyczne. 

Ponadto wykonano punktu widokowy na dachu pałacu i gruntownie odnowiono tył obiektu. Łączny koszt tej inwestycji wyniósł 1,2 mln. Dofinansowanie z unijnej kasy wyniosło 0,5 mln zł.

W salach historycznych znajdzie się izba pamięci. To był wniosek Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego. - Ekspozycja jest organizowana pod kątem kilku tematów: zespół dworski w Nekli, rodzina Żółtowskich, prawa miejskie Nekli, nekielscy olędrzy, neklanie w powstaniach narodowych, przejęcie zespołu dworskiego przez gminę - mówi Anna Mizgajska, zastępca burmistrza Nekli.

Na potrzeby wystawy przygotowane zostały narracje i prezentacje. W ich odtworzeniu pomocny będzie zarówno sprzęt multimedialny jak i nagłośnieniowy. Pomoc przy utworzeniu stałej ekspozycji w pałacu zaoferowali też przedstawiciele rodziny Żółtowskich. - Spadkobiercy udostępnili pamiętniki, które zostały już zeskanowane i zdjęcia rodzinne - dodaje Mizgajska.

Otwarcie izby jest planowane w pierwszym półroczu 2020 r. Warto wspomnieć, że jej funkcjonowanie może być zakłócone ze względu na kolejne prace remontowe. W tym roku nastąpi odnowienie zachodniej elewacji pałacu i hełmu wieży na dachu. Prace zostaną dofinansowane w ramach grantu z LGD "Z Nami Warto" i mają kosztować 190 tys. zł.

Thumb jagie%c5%82a

Radosław Jagieła

22:10 16-02-2020