Inwestycja przy Śmidowicz. Interes, który dziwi

We Wrześni, w okolicy ul. Śmidowicz, mają powstać nowoczesne obiekty sportowe, m.in. pełnowymiarowe kryte boisko do piłki nożnej oraz korty tenisowe. Inwestycja wzbudza jednak pewne kontrowersje.

aktualności 08:14 12-11-201916 70

Grunty, na których ma powstać wspomniany kompleks – działka o powierzchni blisko trzech hektarów – są własnością gminy Września. Leżą między ulicami Gawęckiego i Strzykały, tuż przy blokach na ul. Śmidowicz. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP) są to tereny przeznaczone pod działalność usługowo-produkcyjną. Dotychczas były dzierżawione przez jednego z największych lokalnych gospodarzy, który uprawiał na nich kukurydzę – tak było w tym roku.

Niedawno na Facebooku Urzędu Miasta i Gminy Września pojawiła się wiadomość, że do końca 2021 r. firma Pro Sport wybuduje na tym terenie obiekty sportowe wraz z zapleczem socjalnym. Informacja wywołała zadowolenie wśród wrześnian, zwłaszcza mieszkańców bloków sąsiadujących z przyszłą inwestycją. Chcąc przekazać im więcej danych, skontaktowaliśmy się z inwestorami. Ku naszemu zaskoczeniu, nie chcieli z nami rozmawiać.

– Możemy porozmawiać o tych obiektach, jak już powstaną. Bo do tego czasu mogę jeszcze kilka razy zbankrutować – stwierdził Radosław Wojciechowski, właściciel firmy Pro Sport i jednocześnie firmy Artbud.

Chęć do rozmowy o inwestycji przejawiał Waldemar Przysiuda, który jest – jak się wyraził – niewielkim udziałowcem w Pro Sporcie. Jednak brak zgody Wojciechowskiego spowodował, że właściciel szkółki piłkarskiej też zamilkł.

Co ciekawe, w tej sprawie milczy nawet burmistrz Tomasz Kałużny. Na nasze pytania dotyczące tego, w jaki sposób spółka Pro Sport weszła w posiadanie tych gruntów – m.in. czy ziemia została jej sprzedana, czy może gmina przekazała go aportem – włodarz nie odpowiedział. Stwierdził, że zapytania nie dotyczą informacji publicznej. O szczegóły, a raczej o podstawowe dane dotyczące tej inwestycji dopytują burmistrza także opozycyjni radni z Projektu Września, Kornel Tomczak oraz Bogumił Kwiatkowski. Mimo że złożyli oficjalne interpelacje, nadal nie otrzymali odpowiedzi.

Z naszych ustaleń wynika, że 18 lipca br. burmistrz Kałużny wydał rozporządzenie, zgodnie z którym 3-hektarowa działka została przeznaczona do dzierżawy na 29 lat z przeznaczeniem na cel rekreacyjno-sportowy związany z działalnością gospodarczą, a dokładniej pod budowę kompleksu boisk sportowych. Skąd tak dokładne określenie przeznaczenia terenu, skoro firma Pro Sport została zarejestrowana dopiero 13 września? Tego nie wiemy. Faktem jednak jest, że 20 września powołano komisję przetargową, a sam przetarg odbył się tydzień później. Mateusz Waligóra, który przewodniczył tej komisji, poinformował nas, że wygrała go spółka Pro Sport. Jak dodał, informacji o przetargu ani jego wyniku nie ma w Biuletynie Informacji Publicznej gminy, bo zgodnie z przepisami wystarczy, że zamieści się je na tablicy informacyjnej urzędu.

Ile Pro Sport będzie płacił gminie? Tego urzędnik nie chciał nam powiedzieć. Wiemy jednak, że cena wywoławcza miesięcznego czynszu dzierżawnego wynosiła 413 zł.

Thumb zrzut ekranu 2016 12 30 o 12.21.24

Dorota Tomaszewska

08:14 12-11-2019