Ile kosztuje wycena nieruchomości we Wrześni?

Procedura wyceny nieruchomości wygląda tak samo w Warszawie, jak i w Sopocie oraz Wrześni. Do jej sporządzenia brane są pod uwagę te same czynniki, jednak jej końcowa cena może się różnić nawet przy podobnego typu nieruchomościach. Tak samo jak w przypadku wszystkich innych usług i tutaj miejsce sporządzania wyceny nie jest bez znaczenia dla jej kosztu. Jak wycenić nieruchomość we Wrześni, by nie przepłacić?

gospodarka 13:03 10-04-20194 0

Wszyscy byśmy sobie życzyli, by nasza nieruchomość warta była jak najwięcej i zapewne do odsprzedaży jesteśmy w stanie zrobić wiele, by móc podwyższyć cenę sprzedaży. Jednak nawet kosztowne zabiegi nie przybliżą nas do wymarzonej ceny, jeśli rzeczoznawca znajdzie powód, dla którego wartość np. działki spadła w ciągu ostatnich lat.

Wycena nieruchomości – kiedy jest potrzebna

Kiedy niezbędna będzie wycena nieruchomości? Oto kilka sytuacji, w których musimy zwrócić się do rzeczoznawcy:

 • Odsprzedaż nieruchomości
 • Konieczność określenia wartości nieruchomości, którą odziedziczyliśmy (celem opłacenia podatku lub zrzeczenie się spadku w ogóle)
 • Chęć nabycia nieruchomości co do której wartości nie jesteśmy pewni
 • Chęć sprzedania spadku w postaci nieruchomości, której nie odziedziczyliśmy sami (określenie wartości, by spłacić pozostałych spadkobierców)
 • Szczególna forma wyceny nieruchomości to operat szacunkowy, który sporządzany jest w formie dokumentu urzędowego i będący autorską opinię rzeczoznawcy majątkowego. Taki operat sporządza się głównie jako potwierdzenie wartości nieruchomości w procedurze udzielenia przez bank kredytu hipotecznego.

  Od czego zależy wycena nieruchomości?

  W wycenie nieruchomości branych jest pod uwagę szereg czynników, które mogą sprawiać, że np. mieszkania o identycznym metrażu, wykonane u tego samego dewelopera będą znacznie się różnić pomiędzy Wrześnią a Cieszynem. Aktem prawnym określającym jak winna wyglądać wycena nieruchomości jest Ustawa o gospodarce nieruchomościami z 1997 roku.

  Podstawowe składowe wyceny nieruchomości:

 • Lokalizacja i atrakcyjność położenia – tu brane jest pod uwagę umiejscowienie obiektu i porównanie do obiektów podobnych
 • Otoczenie i sąsiedztwo – w przypadku obiektów mieszkaniowych ważna będzie sieć komunikacji zbiorowej, bliskość obiektów użyteczności publicznej, zieleni itp.
 • Stan techniczny i zagospodarowanie – inaczej oceniane jest mieszkanie w kamienicy w centrum miasta, a inaczej mieszkanie w zamkniętym osiedlu za miastem
 • Stan prawny
 • Wyposażenie – jeśli mieszkanie jest wyposażone oczywiście kosztować będzie więcej niż to w stanie deweloperskim
 • Ile kosztuje wycena nieruchomości

  Cena wykonania wyceny zależy m.in. od charakteru, wielkości i rodzaju nieruchomości, ale także od celu wykonania wyceny. Innymi czynnikami, jakie mają wpływ na cenę wyceny to lokalizacja, rodzaj dokumentacji, z jaką rzeczoznawca musi się zapoznać oraz oczywiście skomplikowanie i złożoność zlecenia. W przypadku operatu szacunkowego dla nowej nieruchomości, gdy to klient dostarcza pełną dokumentację, cena nie powinna być wyższa niż 400-500 zł.

  W okolicach Wrześni bez problemu znajdziemy rzeczoznawców majątkowych, zarówno tych działających wyłącznie w sektorze wycen nieruchomości jak i tych związanych szeroko pojętymi usługami budowlanymi. Oczywiście nie sposób podać dokładnej ceny dla konkretnej usługi, ale zasadne będzie posłużenie się widełkami usług – zawsze istnieje możliwość negocjacji.

  Przykładowo:

 • Wycena działki pod budownictwo jednorodzinne to koszt od 400 do 700 zł
 • Wycena działki rolnej to koszt 400-600 zł
 • Wycena mieszkania kosztuje od 400 do 700 zł
 • Wycena lokalu użytkowego może kosztować nawet do 3000 zł
 • Wycena domu w budowie to koszt 700 do nawet 1500 zł (wszystko zależy od metrażu i etapu budowy)
 • Jeśli chodzi o zlecenia nietypowe czyli np. wycena wartości kamienicy czy kompleksowa analiza rynku ceny są zwykle ustalane indywidualnie od zapoznaniu się rzeczoznawcy w dokumentacją. By wybrać rzeczoznawcę, który spełni nasze oczekiwania i wykona wycenę w pożądany przez nas czasie, najlepiej zweryfikować lokalny rynek i wykonać kilka telefonów przez zleceniem wykonania wyceny nieruchomości.

  Dokładne ceny za wycenę nieruchomości możesz zobaczyć na witrynie internetowej biura nieruchomości ABA, które świadczy usługi związane z wyceną.

  Thumb tem podsumowanie dai

  Damian Idzikowski

  13:03 10-04-2019