Hygge w czasach pandemii

Wiele osób wskazuje na złe psychiczne samopoczucie wynikające z ograniczeń, jakim się musimy poddawać. Jak sobie radzić w sytuacji pandemii?

Moim zdaniem 18:05 29-04-20202 11

Oto kilka zasad, które mogą pomóc (mimo że trzeba uważać i zachowywać zalecane środki ostrożności). 

Po pierwsze, ograniczyć dostęp do mediów, internetu i telewizji zwłaszcza, bo natłok powtarzanych komunikatów powoduje niepokój, a wnosi niewiele nowych informacji. Po drugie, zaplanować zajęcia. Wszystko, czego nie robiliśmy, bo nie było czasu, teraz można zrobić. Na przykład można codziennie zadzwonić do kogoś, z kim się dawno nie rozmawiało. Po trzecie i najważniejsze, nastawić się na szukanie pozytywnych stron sytuacji. My, Polacy, mamy we krwi narzekanie i to nam nie służy. 

Najszczęśliwszy naród na świecie – Duńczycy – żyje w paskudnym klimacie, a ma najwyższe poczucie szczęścia. Właśnie dlatego, że koncentruje się na tym, jak w danej sytuacji zadbać o swój komfort (w skrócie: na tym polega hygge). Po czwarte, jak mówią praktykujący jogę: jak nie możesz wychodzić na zewnątrz, podróżuj do wnętrza – czytaj, pisz, twórz, działaj dla innych, myśl i się dziel.

Hanna Mamzer

socjolog, prezes stowarzyszenia Czysta Nekla

Cyfrowe wydanie numeru „Wiadomości Wrzesińskich” z 30 kwietnia kupisz tutaj.

OGŁOSZENIA DROBNE do GAZETY (ukażą się w piątek) lub na PORTAL (ukażą się natychmiast) nadasz tutaj.

Thumb go dziewicz2

Joanna Goździewicz

18:05 29-04-2020