Honorowe wyróżnienie dla starosty wrzesińskiego. Wraca problem śmiecowy z ul. Gnieźnieńskiej

Starosta wrzesiński został uhonorowany przez Związek Powiatów Polskich statuetką „Samorządowiec 20-lecia”. Powrócił temat składowiska odpadów przy ul. Gnieźnieńskiej we Wrześni.

samorząd 16:35 13-09-2018 2

12 września odbyła się 47. przedostatnia sesja Rady Powiatu Wrzesińskiego w kadencji 2014-2018. Posiedzenie rozpoczęło się od wręczenia statuetki honorowej „Samorządowiec 20-lecia” Dionizemu Jaśniewiczowi, którą przyznał Związek Powiatów Polskich. To wyróżnienie staroście wrzesińskiemu wręczył Krzysztof Nosal, starosta kaliski.

Dionizy Jaśniewicz i starosta kaliski Krzysztof Nosal

- Kolegę Dionizego znam z naszych spotkań, konwentów i zawsze była to osoba, która miała wiele pomysłów, nie pouczała, ustawiała się w pozycji, aby pomóc, doradzić, podzielić się swoją wiedzą - zachwalał Jaśniewicza Krzysztof Nosal.

Radni podjęli 12 uchwał, ale najciekawsze tematy wyniknęły z aktywności radnych. Radna Maria Taciak (SLD) zapytała o sprawę składowiska śmieci przy ul. Gnieźnieńskiej.

Radna Maria Taciak (SLD)

W maju informowaliśmy o tym, że właściciel firmy składającej odpady został ukarany przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska i Urząd Marszałkowski w Poznaniu, cofnięto mu pozwolenia. Otrzymał nakaz posprzątania i usunięcia szkodliwych odpadów z tego terenu. Ale tego nie uczynił. Hałdę śmieci mogą podziwiać wszyscy wjeżdżający do Wrześni od strony Gniezna. Po okolicy rozbiegło się robactwo i gryzonie…

Radny Waldemar Bartkowiak (PO) dopytywał o kondycję finansową właściciela składowiska

- Czy znamy przedział czasowe, w którym to zadanie może być wykonane. Czy my to zrobimy do końca kadencji, do końca roku, czy może w pierwszym kwartale 2019 ? Czy my możemy nadać jakiejś szybsze tempo tej sprawie? - pytała Maria Taciak.

Radnych zaciekawiła sprawa składowiska odpadów przy ul. Gnieźnieńskie. Urszula Łabęda odpowiada na pytania

- Od maja trwa segregowanie tych odpadów, ale one z działki nie wyjeżdżają - wyjaśniała Urszula Łabęda, naczelnik wydziału budownictwa Starostwa Powiatowego we Wrześni.

Trwa „przygotowanie do wykonania zastępczego”, a więc uprzątnięcia tej działki przez powiat wrzesiński. Wstępny kosztorys wynosi 200 tys. zł, i prawdopodobnie trzeba będzie rozpisać przetarg na tę usługę.

Radny Bogdan Kruk (PSL) dziwił się,dlaczego sprawą nie zajęła się straż miejska

- To jest frustrujące, ponieważ obowiązek uprzątnięcia tego spoczywa na nas jako organie, natomiast narzędzia, którymi dysponujemy są mizerne, łącznie z kontrolą. Kontrole może przeprowadzić tylko WiOŚ. Po wyczerpaniu tych wszystkich procedur, powinniśmy dość zdecydowanie zadziałać. Miejmy świadomość, że będziemy musieli wyasygnować środki z budżetu na przeprowadzenie tego zadania z wątpliwym prawdopodobieństwem zwrotu - wyjaśniał starosta.

Thumb ww biernat

Filip Biernat

16:35 13-09-2018 2