Holandia dba o zrównoważony rozwój

Czasem dobrze zerknąć na to, co się dzieje u sąsiadów. Niektóre z tych inspiracji można wprowadzić i w Polsce. Holandia realizuje nowe regulacje, wspierające dbałość o zrównoważony rozwój.

Moim zdaniem 12:30 24-05-20190 0

Dziś o pierwszej z nich. Ze względu na zagrożenie wyginięcia owadów zapylających wprowadzono regułę pozostawiania wszystkich możliwych trawników bez koszenia, by zapewnić im środowisko bytowe. Dzięki temu pasy zieleni rozdzielające jezdnie w miastach pysznią się bujną trawą i kwitnącymi roślinami, tworząc barwne dywany dzikich roślin.

Oszczędza się w ten sposób na ludzkiej pracy, ogranicza tak bardzo uciążliwy w miastach hałas i zmniejsza emisję spalin. Redukuje to także zagrożenia dla drobnych zwierząt żyjących w trawach, które często stają się ofiarami koszenia (np. chronionych prawnie jeży).

Ta prosta innowacja zmienia miejski krajobraz, wprowadzając powiew przyrody – i to dzikiej, niekontrolowanej przez człowieka. Wymusza to refleksję mieszkańców nad stosunkiem do przyrodniczego otoczenia, a sama zmiana zasad wprowadzona na poziomie miast zwraca uwagę na problem dbałości o środowisko naturalne.

Hanna Mamzer

członkini stowarzyszenia Czysta Nekla

Thumb ww biernat

Filip Biernat

12:30 24-05-2019