Historyczny kalendarz specjalnie na 950-lecie Opatówka. To wstęp do świętowania rocznicy

Parafia świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Opatówku po raz ósmy wydała kalendarz. Tym razem jest on o tyle wyjątkowy, że wprost nawiązuje do historycznej rocznicy.

społeczeństwo 18:16 27-12-20190 1

Według archiwalnych dokumentów po raz pierwszy istnienie Opatówka zostało odnotowane w XI wieku. Wtedy to mamy do czynienia z pierwszą wzmianką o wsi Osieka. Władał nią wtedy ród Awdańców, który fundował klasztor benedyktynów w Lubiniu. 

Zakonnicy otrzymali wówczas Chociczę (dzisiejsza Chociczka), Osiek (późniejsze Opatówko) i Psakowo (dzisiejsze Psary). To wydarzenie miało nastąpić w 1070 roku. Jest ono uznane jako pierwsza wzmianka o istnieniu Opatówku, najstarszej miejscowości w gminie.

Jak możemy przeczytać w kalendarzu, etymologiczne znaczenie pierwotnej nazwy wsi Osieka (Opatówka) może dostarczyć informacji, iż była ona leśnym umocnieniem obronnym dla innego, ważniejszego i silniejszego grodu. W wiekach IX-XI takim istotnym grodem była piastowska osada w Gieczu. Zaistnienie wsi Osieka wówczas mogło być związane z funkcjonowaniem siedziby rodowej Piastów.

Fragment jednej z kart okolicznościowego kalendarza

Kalendarz jest pełen historycznych ciekawostek. Na każdej z kart znajduje się krótki opis losów miejscowości i parafii od czasów średniowiecza do współczesności. Ponadto znalazły się w nim obrazy wykonane podczas pleneru malarskiego w 2016 roku. Reprodukcje udostępniło Nekielskie Stowarzyszenie Kulturalne. Kalendarz nadal można nabywać w zakrystii po mszach świętych. Nie ma żadnego cennika. Obowiązuje kościelna opłata, czyli co łaska.

Wydanie kalendarza jest pierwszym z elementów planowanego jubileuszu. Program wydarzeń został ustalony, jednak na razie jest on trzymany w tajemnicy. Do tematu będziemy powracać.

Thumb jagie%c5%82a

Radosław Jagieła

18:16 27-12-2019