Historie rodzinne w muzeum, czyli Polska odbita w losach ludzi

„Historie rodzinne, albo piąta woda po kisielu” – taki tytuł nosi najnowsza, emocjonalna i zaskakująca, wystawa we wrzesińskim muzeum.

kultura 19:48 07-06-20190 0

Wernisaż wystawy odbył się w piątek 7 czerwca. Ponad 20 gości przywitał Radosław Karbowiak, znany wrzesiński twórca, grafik komputerowy, fotograf i autor m.in. książki pt. „Wrzesińskie spotkania Jana Pawła II”.

Na wystawę ukazującą losy jego przodków składają się fotografie, dokumenty i przeróżne rodzinne pamiątki, takie jak walizka, rower, maszyna do pisania czy wojskowa menażka. W ramach wernisażu pokazany został jeszcze archiwalny film rodzinny z lat 60. ubiegłego wieku.

– Poprzez tę wystawę pragnę wyrazić hołd wszystkim tym, którzy odeszli i dzięki którym jestem na świecie wraz ze swoją rodziną – wyjaśnił autor.

Ekspozycja sięga aż do XIX wieku i przywołuje losy kilku rodzin, poza Karbowiakami są to: Skrzypczakowie, Tylczyńscy, Dobrzyccy, Maksymowicze, Modlitowscy, Szypulińscy, Szczepaniakowie, Kucharscy, Frąszczakowie i Sheybalowie.

R. Karbowiak wyjaśnił, że do powstania wystawy przede wszystkim przyczyniły się jego kuzynki z USA, które po 60 latach „ciszy na łączach” poprosiły go o opowiedzenie historii rodzinnych. Poza tym pewna część wystawy to efekt uboczny zbierania materiałów do książki o Wołyniu, skąd pochodzi część rodziny R. Karbowiaka.

Wystawę będzie można jeszcze oglądać przez najbliższe tygodnie w godzinach otwarcia muzeum. Więcej informacji w najbliższym wydaniu „WW”.

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

19:48 07-06-2019