Historia Wrześni z cukiernią w tle. Już niedługo premiera filmu „Słodka niepodległość”

11 listopada w Kinie Trójka będzie można zobaczyć długo wyczekiwany film Antoniego Wojtkowiaka „Słodka niepodległość”. To opowieść o historii Wrześni, w której ważną rolę odgrywa najstarsza w naszym mieście cukiernia.

kultura 13:34 17-10-20193 6

Obraz powstał w ramach projektu Filmowe Życiorysy PL, którego twórcy postawili sobie za cel ocalenie pamięci o osobach ważnych dla lokalnych społeczności. Filmowe opowieści mają inspirować młodych i w atrakcyjny sposób przekazać im wiedzę o historii.

Inicjatorem produkcji był Urząd Miasta i Gminy we Wrześni.

W filmie prześledzimy historię rodzinnej cukierni Szwarc. Opowieść o firmie, która działa nieprzerwania od ponad 140 lat jest pretekstem do ukazania wrzesińskiej drogi do niepodległości.

W filmie udział wzięli właściciele cukierni oraz samorządowcy i członkowie wrzesińskich grup rekonstrukcyjnych, m.in. wiceburmistrz Artur Mokracki i radny Łukasz Cichy. przewodnikami po historii miasta będą dwaj regionaliści – Marian Torzewski i Sebastian Mazurkiewicz.

Premiera miała odbyć się już na początku roku, ale przesunęła się w czasie. Ostatecznie film w Kinie Trójka zobaczymy w Narodowe Święto Niepodległości. Informacje o wejściówkach zgodnie z zapowiedzią pojawią się 22 października.

„Słodką niepodległość” będzie można też zobaczyć na antenie ogólnopolskiej TV oraz w internecie. Poniżej film pokazujący jak wyglądała praca filmowców.

Thumb go dziewicz2

Joanna Goździewicz

13:34 17-10-2019