Historia na ekranie. We Wrześni powstają dwa filmy dokumentalne o strajku dzieci wrzesińskich

We Wrześni równolegle powstają dwa dokumenty o strajku szkolnym z 1901 r. Oba będzie można zobaczyć w przyszłym roku, na 120-lecie wydarzeń.

kultura 11:02 30-07-20203 2

Miesiąc temu zdjęcia rozpoczęli Krzysztof Marek Nowak i Zdzisław Siwik, absolwenci łódzkiej filmówki. Ich obraz ma być oparty na wywiadach z ekspertami oraz potomkami strajkujących dzieci i ikonografii z epoki.

Spotkanie z panem Józefem Tarczewskim, synem uczestnika strajku dzieci wrzesińskich Fot. Facebook/ Strajk Dzieci Wrzesińskich - produkcja filmowa
Fot. Facebook/ Strajk Dzieci Wrzesińskich - produkcja filmowa

Drugi film o strajku powstaje na zlecenie burmistrza Wrześni i Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich. Reżyserem jest Antoni Wojtkowiak, znany wrześnianom z obrazów „Słodka niepodległość” czy „Wichura. Zielony Trójkąt”. Film powstaje w ramach cyklu Filmowe Życiorysy, przedstawiającego lokalną historię.

Scena w klasie szkolnej. W roli nauczyciela Mirosław Jadryszak Fot. Facebook/Września Miasto w Centrum Zainteresowania

Zdjęcia rozpoczęły się 20 lipca. Na początek nagrano rekonstrukcję wydarzeń z 1901 r.

– W filmie występuje 11 dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6, nr 2 i Nowego Folwarku. Bronkę Śmidowicz zagrała Amelia Czernielewska z SSP nr 6. W rolę nauczyciela wcielił się Mirosław Jadryszak, ks. Laskowskiego gra ks. Grzegorz Dębowski z parafii na Lipówce, a matki dzieci dwie aktorki z Teatru Otczapy – Anna Wardęska i Anastazja Żak. Rolę ojca powierzono Jarosławowi Kosickiemu – wylicza wiceburmistrz Wrześni Artur Mokracki, zaangażowany w powstanie filmu. W najbliższym czasie dogrywane będą wywiady z historykami.

Plenery nagrywano m.in. na łące przy Suwalskiej Fot. Mirosław Jadryszak
Fot. Mirosław Jadryszak
We wrzesińskiej farze For. Mirosław Jadryszak
Fot. Artur Mokracki

Premiera tego dzieła jest zaplanowana na 20 maja 2021 r. w kinie i jednocześnie na You Tube.

Thumb go dziewicz2

Joanna Goździewicz

11:02 30-07-2020