Historia jak żywa, czyli o ludziach, którzy ożywają minione czasy

Rekonstrukcja historyczna to coraz bardziej popularne hobby, a nawet sposób na życie, także w naszym regionie.

temat tygodnia 20:36 20-08-20180 6

Grzybowski Turniej Wojów, Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą czy Festiwal Kultury Słowiańskiej „Koronacja Królewska” w Gnieźnie to tylko kilka przykładów imprez dla rekonstruktorów w najbliższej okolicy. Kolejne znane ośrodki to Giecz, Lednica i Biskupin. Zapewne właśnie ze względu na bliskość Grzybowa (przed Grzybowskim Turniejem Wojów odbywał się Zjazd Wojowników Słowiańskich) rekonstrukcja historyczna kojarzy się w powiecie wrzesińskim przede wszystkim z odtwarzaniem życia wczesnośredniowiecznych Słowian i Wikingów, ale tak naprawdę ani region, ani okres historyczny nie mają znaczenia.

W Polsce działają więc grupy odtwarzające życie w starożytności, w średniowieczu, w epoce napoleońskiej, w czasach sarmackich czy też w czasie I czy II wojny światowej. To wciągające, ale też kosztowne i czasochłonne hobby, ale dla niektórych także dodatkowe lub podstawowe źródło utrzymania.

Ankieta

Który okres historyczny jest najciekawszy?

Przez lata (aż do 2014 roku) ze Zjazdami Wojowników Słowiańskich związana była Drużyna Książęca Grodu Grzybowskiego. Od 2002 roku na terenie Wrześni, Pyzdr i okolic działa Drużyna kupiecko-najemna Almogavar odtwarzająca wczesnośredniowiecznych Rusów, czyli Wikingów mieszkających na terenach obecnej Szwecji, późniejszych założycieli m.in. Kijowa. We Wrześni działa też (od 2014 roku) Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Niezłomni 1945”, która zajmuje się odtwarzaniem niepodległościowego ruchu partyzanckiego na ziemiach polskich w latach 1944-1963.

Dla rekonstruktorów samo zainteresowanie historią to zbyt mało, oni chcą ją ożywić i choć na chwilę przenieść się w dawne czasy. Przywołują dawne technologie, zajmują się rękodziełem, odtwarzają dawną kuchnię. Często współpracują z archeologami, poszerzając tym samym doświadczenia obu stron.

Ankieta

Czy odwiedzasz zjazdy wojów i inne imprezy historyczne?

Tematem tygodnia najbliższego numeru „Wiadomości Wrzesińskich” są właśnie rekonstruktorzy. Skąd wzięła się ich pasja, jak wiele czasu im zajmuje, kim są prywatnie, jak rodziny patrzą na ich hobby. Jeśli chcecie podzielić się z nami swoją historią, napiszcie w komentarzach lub mejlem pod adres t.golebiowska@wrzesnia.info.pl.

Ankieta

Rekonstrukcja historyczna to...

Thumb anna tess go%c5%82embiowska fot idzikowski 1

Anna Tess Gołębiowska

20:36 20-08-2018