Na dzika? Tylko w Grzybowie i tylko z łukiem

Niemal 100 łuczników z całej Polski pojawiło się dziś w grzybowskim grodzie, by jak za dawnych czasów zapolować na dziki. Spokojnie, nie ucierpiało przy tym żadne zwierzę. 21 zwierząt były to bannery i figurki rozstawione na wałach, a w zabawie wzięły udział całe rodziny.

aktualności 22:16 10-11-20180 0
– To jest turniej towarzyski. W założeniu miał być to turniej kameralny, ale zapisało się koło stu osób, więc kameralności poszła.. w diabły – śmiał się Przemysław Walkowski, jeden z organizatorów, członek Klubu Łuczniczego „Siemowit” ze Środy Wielkopolskiej. – Nie robimy krzywdy żadnym zwierzętom, broń Boże, po prostu bawimy się w polowanie, choć chyba nikt z nas nie jest prawdziwym myśliwym i nie jest stworzony do zabijania. Generalnie zajmujemy się łucznictwem terenowym, łucznictwem 3D. W naszym sporcie strzelamy do figur zwierząt, zupełnie inaczej wygląda ustawiona w lesie wśród drzew figura dzika, który gdzieś sobie ryje w liściach, a inaczej bezpłciowa tarcza. Strzelanie do tarcz jest po prostu dla nas nudne.
Przed zawodami nad grodziskiem wisiała gęsta mgła, ale na szczęście opadła, zanim zawodnicy wyruszyli na trasę

Do turnieju dopuszczone były wszystkie rodzaje łuków z wyjątkiem bloczkowych, zbyt mocnych w stosunku do rozstawionych makiet: sportowe, z naturalnych materiałów, współczesne, rekonstrukcyjne. Zawodnicy przyjechali z całej Polski, m.in. z Wrocławia, Gdańska, Inowrocławia i Warszawy. Turniej o nazwie „Grzybowskie Dzikobicie” to nowość, ale rozmaite zawody łucznicze są przez „Siemowita” organizowane cyklicznie, a sezon na strzelanie terenowe trwa w tej chwili już cały rok.

– Kochamy to miejsce. Mamy tutaj wspaniałą dyrekcję, która pozwala na to, by stado ludzi przewinęło się przez to miejsce. No i historyczny klimat, ludzie lubią Grzybowo, ponieważ łuk istniał tutaj w historii, można zobaczyć znaleziska w gablotach muzealnych, więc fajnie się wpisujemy w jakieś ramy historyczne, zwłaszcza, że większość z nas strzela drewnianymi strzałami – opowiadał Przemysław Walkowski.

Zwycięzcy otrzymali medale, a królowie polowania – także kiełbasę z dzika. Tym razem prawdziwego. A także... żubrówkę.

W czasie polowania nie ucierpiał żaden prawdziwy dzik

Poniżej prezentujemy obszerną galerię zdjęć oraz najlepszych w każdej kategorii.

Tradycyjny

Mężczyźni

1. Jaworski Jurek JJ

2 ex aequo Andrzejczak Jurek

Szymański Paweł

3. Peda Marek

Tradycyjny

Kobiety

1. Strzelewicz Sonia

2. Witaszak Ania

3 Fojud Paulina

Hunter

Mężczyźni

1. Walkowski Przemo

2. Grześkowiak Maciej

3. Kaczmarkiewicz Adam

Hunter

Kobiety

1. Walkowska Monika

2. Czajka Zuzanna

3. Kluczek Ewa

Junior

Mężczyźni

1. Kaczmarek Filip

2. Drzazga Grzegorz

3. Strzelewicz Szymon

Junior

Kobiety

1. Sochaj Kasia

2. Dyjeta Amelia

3. Olejarczyk Zosia

Dzieci

1. Strzelewicz Kacper

2. Nawrocki Bartek

3. Prażniewski Julek 

Thumb anna tess go%c5%82embiowska fot idzikowski 1

Anna Tess Gołębiowska

22:16 10-11-2018