Gród w Grzybowie zaprasza na rodzinny piknik z historią w tle

„Majówka z historią” to propozycja grodu w Grzybowie na długi weekend. W programie atrakcje dla dzieci, wystawy i wykłady. 

oświata 13:10 01-05-20190 0

Od 1 do 3 maja w Grzybowie odbywa się edukacyjny piknik rodzinny. Przez trzy dni od 10.00 do 16.00 na ternie grodu można dowiedzieć się jak wyglądało życie we wczesnym średniowieczu. O historii opowiadają członkowie grupy rekonstrukcyjnej „Aurea Tempora” oraz pracownicy Muzeum Pierwszych Piastów. 

Dla najmłodszych przygotowano zabawy i gry. Dzieci mogą m.in. wcielić się w archeologa poszukującego starych monet i kości, postrzelać z łuku czy spróbować swoich sił w garncarstwie i tkactwie. 

Majówka w grodzie to także niepowtarzalna okazja do spotkania z tradycyjnym rzemiosłem. O podkuwaniu koni opowiada pan Andrzej Lepka, który jako kowal przepracował kilkadziesiąt lat. Zawodu uczył się od ojca. Dziś pan Andrzej część swojego warsztatu przekazał do kuźni na grodzie, którą zresztą pomagał budować. Podczas imprez opowiada gościom o swojej pracy i pokazuje tradycyjne narzędzia.

W pawilonie grzybowskiego muzeum odwiedzający mogą zobaczyć dwie ciekawe wystawy „Nóż – przedmiot niebanalny” oraz „Broń i uzbrojenie doby Piastów”. Wernisaż drugiej ekspozycji zaplanowano na 2 maja o godzinie 12.40.

O 13.00 w grodzie wygłaszane są wykłady dotyczące m.in. historii barw narodowych i godła Polski.

Poszczególne dni majówki mają swoje tematy przewodnie. Dziś, tj. 1 maja goście mogli przejść się ścieżką Edukacji Ekologicznej. 

- Na grodzie rosną różnego rodzaju ciekawe rośliny, na które staramy się zwrócić uwagę, bo przecież człowiek jest częścią przyrody. Teraz akurat kwitną pięknie mlecze, które kiedyś były wykorzystywane w celach zarówno leczniczych, jak i konsumpcyjnych. Mamy dęby - ich liście, kora, żołędzie służyły kiedyś ludziom do różnych celów - wymieniał Jacek Wrzesiński, kustosz grzybowskiego grodu. 

2 maja poświęcony będzie barwom narodowym. Dzieci będą układać wielką flagę Polski na terenie grodu. 3 maja natomiast zajęcia skupione będą wokół godła.

Thumb go dziewicz2

Joanna Goździewicz

13:10 01-05-2019