Czy Września pójdzie śladem Wrocławia? Czytelnicy pytają o grabienie liści w naszych parkach

We wrzesińskich parkach powoli kończą się jesienne prace porządkowe, w tym grabienie liści. Na redakcyjną skrzynkę wpływały w tym roku pytania dotyczące sposobu prowadzenia takich prac. Czytelnicy chcieli dowiedzieć się czy nie moglibyśmy wzorem Wrocławia ograniczyć grabienia liści w parkach.

aktualności 21:05 23-11-20191 2

Wrocław ogłosił niedawno, że na części miejskich trawników na jesień nie będą grabione liście. Dlaczego? Chodzi przede wszystkim o to, żeby zapewnić schronienie jeżom i owadom. Pozostawione liście mają też użyźniać glebę oraz zapewnić odpowiedni poziom wilgotności.

Czy podobne rozwiązanie można by wprowadzić we Wrześni? – to pytanie zadał jeden z naszych Czytelników.

Ponieważ kwestia pojawiła się wielokrotnie w rozmowach z wrześnianami, którzy śledzą nowinki ekologiczne z kraju, postanowiliśmy przyjrzeć się tematowi. O grabienie liści w naszych parkach zapytaliśmy Tomasza Masłowskiego, specjalistę do spraw zieleni miejskiej wrzesińskiego ratusza.

– Prowadząc jesienne prace w parkach kierujemy się przede wszystkim dobrem naszych drzew, szczególnie kasztanowców, których tylko w parku Dzieci Wrzesińskich mamy ponad setkę. To bardzo stare, piękne drzewa. Wymagają jednak dużo troski, bo atakuje je szrotówek kasztanowcowiaczek. Najskuteczniejszą formą walki z tym szkodnikiem jest dokładne zgrabianie liści i ich utylizacja i to właśnie robimy. Efekty są widoczne, bo bardzo wiele kasztanowców udało się uratować. Choć porażenie występuje, to jednak jest ono znaczenie mniejsze niż w ubiegłych latach – odpowiada Masłowski.

Jednocześnie specjalista informuje, że także w naszych parkach znajdują się dzikie „enklawy”. 

– Po wichurach pozostawiliśmy w parkach cześć połamanych gałęzi, z których zrobiliśmy użytki ekologiczne. Znajdują się one m.in. wzdłuż Wrześnicy w parku Dzieci Wrzesińskich. Gałęzie ułożone są w drobnych stosach i pozostawione, aby zapewnić ostoję ptakom i drobnym zwierzętom – tłumaczy Masłowski.

Fot. Zieleń Miejska

Thumb go dziewicz2

Joanna Goździewicz

21:05 23-11-2019