Głaz i maszt już jest. Sołtys Piszczatowski chce godnie upamiętnić rocznicę proklamowania Republiki Czeszewskiej

Sołtys Czeszewa Zbigniew Piszczatowski przygotowuje się do uczczenia 100. rocznicy proklamowania Republiki Czeszewskiej.

samorząd 16:35 12-06-20180 4

Najważniejszym punktem uroczystości będzie odsłonięcie pamiątkowej tablicy, która zamontowana zostanie na ponad pięciotonowym głazie postawionym przy kościele.

–  Nastąpi to w niedługim czasie, bo prace już są zlecone. Nie tak dawno zamontowałem przy głazie maszt, bo uważam, że biało-czerwony sztandar powinien w tym miejscu powiewać – podkreśla sołtys Zbigniew Piszczatowski.

Sołtys Czeszewa Zbigniew Piszczatowski

Uroczystość, która odbędzie się 8 grudnia poprzedzona zostanie mszą świętą. Z. Piszczatowski chciałby również, aby przy głazie przybliżono mieszkańcom historię Republiki Czeszewskiej.

– Wielu mieszkańców Czeszewa i okolic nie zna jej historii. Okrągła rocznica proklamowania Republiki Czeszewskiej nie może minąć niezauważona. Historię trzeba szerzyć. Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek w teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości – cytuje słynne słowa marszałka Józefa Piłsudskiego Zbigniew Piszczatowski.

Przypomnijmy, że mieszkańcy na zebraniu wiejskim zdecydowali, że nie chcą hucznych obchodów 100. rocznicy proklamowania Republiki Czeszewskiej. Z. Piszczatowski zapewnia, że uszanuje ich wolę.

– Zaproszę tylko lokalnych samorządowców. Chciałbym też wystosować zaproszenie do senatora Roberta Gawła, który jest historykiem. Poproszę go o przygotowanie okolicznościowego referatu. Mam nadzieję, że znajdzie czas i przyjedzie do Czeszewa – mówi Z. Piszczatowski.

Ankieta

Czy podoba Ci się pomysł sołtysa Czeszewa?

Thumb 20170528 165212

Łukasz Różański

16:35 12-06-20180 4