Gdzie na wakacje? Bon turystyczny dla pracowników jako wsparcie branży turystycznej

Ministerstwo Rozwoju przygotowało projekt mający wesprzeć polską branżę turystyczną. Wprowadza on tzw. bon turystyczny o wartości 1 tys. zł, który pracownicy będą mogli wykorzystać na wakacje w Polsce. Dostaną go jednak tylko osoby zatrudnione na etat, których miesięczne wynagrodzenie nie przekracza 5200 zł brutto.

społeczeństwo 08:34 17-05-20203 12

Pieniądze będzie można wydać na usługi noclegowe, jak również touroperatorów, tak aby włączyć w ofertę muzea, galerie czy przewodników. W ten sposób beneficjentami mieliby być wszyscy, którzy oferują atrakcje turystyczne. W tym roku bon w większości sfinansuje budżet państwa, który bierze na siebie 90 proc. kosztów. Oznacza to, że pracodawcy zapłacą 100 zł, a państwo dołoży 900 zł.

Rozwiązania te, według przewidywań minister rozwoju Jadwigi Emilewicz, mają wejść w życie w połowie roku. Tymczasem zdaniem Małgorzaty Sikorskiej, właścicielki biura podróży Arkadia we Wrześni, ciągle brakuje konkretnych informacji na temat tego programu.

– Poza tym wątpię, by te bony pomogły biurom podróży. Pamiętajmy, że są one do wykorzystania tylko na terenie Polski i z noclegiem, a u nas rzadko ktoś wykupuje takie wakacje – zauważa M. Sikorska. – Prędzej skorzystają hotele i istniejące w nich restauracje. Ponadto 1 tys. zł to wcale nie jest dużo dla np. czteroosobowej rodziny – stwierdza szefowa Arkadii.

Dodajmy, że pracodawcy tego typu wydatki będą odliczali od podstawy opodatkowania.

DOT

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

08:34 17-05-2020