Galeria sztuki, pub, a może obserwatorium astronomiczne? Co powinno się znaleźć w wieży ciśnień?

Projekt Września chce aby urząd gminy przejął od PKP wieżę ciśnień znajdującą się przy dworcu kolejowym we Wrześni.

samorząd 13:55 08-07-2018 23

Budynek, który powstał w 1880 roku został wyłączony z eksploatacji na początku lat 90-tych ubiegłego wieku. Z czasem stał się m.in. miejscem dla bezdomnych. To sprawiło, że w 2010 roku na parterze zamurowano i zabezpieczono okna i drzwi. Dodajmy, że wieża ciśnień nie jest wpisana do rejestru zabytków. Podlega jednak ochronie konserwatorskiej.

– Wieża znajduje się w coraz gorszym stanie technicznym. Jej stan uległ pogorszeniu po zeszłorocznych wichurach i nawałnicach – mówi Damian Staniszewski, prezes Projektu Września, a zarazem społeczny konserwator zabytków.

Wrzesińska wieża ciśnień

Stowarzyszenie złożyło do PKP wniosek o wyremontowanie wieży. Niestety kolejarze nie mają na ten cel pieniędzy. W odpowiedzi poinformowano ich również, że PKP podejmie próbę przekazania budynku gminie Września. Projekt Września zapowiada, że zwróci się do władz ratusza z apelem o pozytywne rozpatrzenie wniosku.

– Mamy nadzieję, że skoro burmistrz nie szczędził setek tysięcy złotych na sztuczny obiekt wystawowy – makiety kolejki wąskotorowej przy ulicy Kaliskiej – to nie będzie ich również szczędził pieniędzy na ratowanie prawdziwego zabytku wrzesińskiego kolejnictwa – podkreśla Kornel Tomczak z Projektu Września.

Ankieta

Czy Urząd Miasta i Gminy we Wrześni powinien przejąć od PKP wieżę ciśnień?

Budowa makiety przy ul. Kaliskiej kosztować będzie 450 000 zł  

Dodajmy, że wiele wież ciśnień na terenie kraju zyskało nowe życie. W pobliskim Koninie w wieży mieści się Galeria Sztuki. Na taki sam cel zaadoptowano budynek w Kaliszu. 

Fot. www.wiezacisnien.kalisz.pl 
Fot. www.wiezacisnien.kalisz.pl 

Z kolei w wieży w Kościanie, która była remontowana w latach 2011-2013 znajduje się obserwatorium astronomiczne, ścianka wspinaczkowa i sala konferencyjna. Lwią część środków na remont pochodziła z Unii Europejskiej. W Nowym Tomyślu po remoncie zlokalizowano w wieży m.in. salę obrad.

Obserwatorium astronomiczne w wieży ciśnień w Kościanie Fot. wieza.koscian.pl
Ścianka wspinaczkowa w wieży w Kościanie Fot. wieza.koscian.pl

Ankieta

Na jaki cel powinna zostać przekształcona wieża ciśnień?

Zapytaliśmy burmistrza Tomasza Kałużnego, czy gmina rozważy przejęcie wieży od PKP. Odpowiedzi nie uzyskaliśmy. 

Widok na wieżę od strony wiaduktu na ul. Paderewskiego

Thumb 20170528 165212

Łukasz Różański

13:55 08-07-2018 23