Fortepian pod gwiaździstym niebem. Zjawiskowy koncert Piotra Wyleżoła na rynku

Muzyka Piotra Wyleżoła otuliła wrzesiński rynek jak ciepły sierpniowy wieczór. Jeden z najlepszych polskich pianistów wystąpił w przedostatnim koncercie letniego cyklu „Piątki z jazzem”, który odbył się 23 sierpnia.

kultura 23:28 23-08-20190 0

–  Gdy usłyszą Państwo jazzowe nuty, proszę pamiętać, że istotą tej muzyki jest improwizacja – mówił artysta zapraszając publiczność do wysłuchania swoich utworów. 

Piotr Wyleżoł zajmuje się nie tylko jazzem. Zaczynał od koncertów Haydna i Beethovena, które już jako 11-latek grał z  towarzyszeniem orkiestry filharmonii w Rybniku. 

W latach studenckich koncertował z zespołami Janusza Muniaka, Jarka Śmietany i Marka Bałaty. 

W swojej karierze współpraca z wieloma słynnymi muzykami, m.in. Eddem Schullerem, Tomaszem Stańko, Janem Ptaszynem Wróblewskim, John Purcellem, Urszulą Dudziak, Ewą Bem, Steve Loganem, Janis Siegel i Nigelem Kennedym.

Wrzesiński koncert Wyleżoła był niezwykle intymnym przeżyciem. Pianista w wieczornym gwarze rynku stworzył przestrzeń, w której wydawało się, że jest się sam na sam z muzyką. 

Melodyjne, nastrojowe kompozycje, dzięki wirtuozerskim wykonaniom skrzyły się dźwiękami. Klimat koncertu idealnie wpisał się w ciepły wieczór pełen spadających gwiazd, ale zapowiadający już jesień. Nieprzypadkowo jedną z pierwszych kompozycji zagranych przez artystę był nostalgiczny „Listopad”. 

Już za tydzień czeka nas ostatni jazzowy wieczór na rynku. Na pożegnanie organizator cyklu, czyli Urząd Miasta i Gminy Września, przygotował niespodziankę dla publiczności, którą jest podwójny koncert. 

O 20.00 zagra Leszek Zalewski Quartet. Ten występ będzie częścią Akademii Gitary, projektu muzycznego, który w sierpniu odbywa się w całej Wielkopolsce. 

O 21.00 pod białym namiotem na rynku pojawi się grupa Negra Band z charyzmatyczną wokalistką Zuzanną Babiak. 

Wstęp na oba występy jest wolny.

 

Thumb go dziewicz2

Joanna Goździewicz

23:28 23-08-2019