Finanse gminy Kołaczkowo są w bardzo dobrym stanie

Brak długu, zmniejszające się zaległości podatkowe i nadwyżka budżetowa. To najciekawsze informacje wynikające z realizacji budżetu gminy w 2019.

samorząd 11:18 27-04-20201 34

27 kwietnia Komisja Rewizyjna Rady Gminy w Kołaczkowie przyjrzała się sprawozdaniu z wykonania budżetu. Skarbnik Danuta Olejniczak miała czym się pochwalić. 

– Na dzisiaj gmina nie ma żadnego zadłużenia, wszystko spłaciliśmy. Nawet wpłynęła refundacja na przebudowę oczyszczalni 2,9 mln zł. Dlatego możemy spokojnie tę inwestycje sfinansować w tym roku – mówiła skarbniczka. 

Szefowa finansów poinformowała także radnych, że została wypracowana nadwyżka budżetowa w kwocie 358 tys. zł.

– Nieznacznie, ale jednak zmniejszyły się zaległości w podatkach lokalnych – dodała. Radna Bogusława Wietrzyńska – Stramczewska (Kukiz’15) zwróciła uwagę na nadwykonania. W przypadku podatku od środków transportu wyniosło 132 proc. Skarbnik odpowiedziała, że wynika to z ostrożnego szacowania, ale podatnicy też kupują nowe samochody i spłacają zaległości.

Ankieta

Jaka twoim zdaniem jest sytuacja finansowa gminy?

Wykonaniem budżetu zajmie się teraz Regionalna Izba Obrachunkowa. Sprawozdanie jest podstawą do udzielenia lub też nie absolutorium za 2019. Podczas obrad radni przyjrzeli się także raportowi na temat stanu mienia komunalnego – więcej na ten temat już niebawem. 

Thumb ww biernat

Filip Biernat

11:18 27-04-2020