Filmowy prezent na święta! „Wigilia” Rafała Szamburskiego do obejrzenia w całości!

Mamy dla Państwa filmową niespodziankę na święta! Udostępniamy wrzesiński film „Wigilia” w reżyserii Rafała Szamburskiego, uznanego scenarzysty i pisarza.

kultura 19:00 22-12-2017 4

Mija już 5 lat od premiery 52-minutowego filmu zrealizowanego przez grupę pasjonatów-amatorów. To czarno-biały obraz przedstawiający historię dwóch drobnych pijaczków, Lucjana i Feliksa, których los zetknął w wigilijny dzień z chłopcem o ksywie Białaczka.

Panowie dostają od znajomego barmana zadanie: mają w jego imieniu przekazać na cele charytatywne butlę wypełnioną pieniędzmi. Barman obiecał to Białaczce, a Lutek i Felek mają mu w tym pomóc. Chodzą więc z pieniędzmi kolejno do: kościoła, opieki społecznej i szkoły – ale o dziwo nikt nie chce przyjąć niespodziewanego i „niewygodnego” daru. W wędrówce po mieście towarzyszy panom Białaczka, który tak naprawdę ma pilnować, żeby nie kusiła ich gotówka. Między trójką bohaterów powoli rodzi się nić porozumienia.

Główne role w filmie grają: Arkadiusz Nowak (Lucjan), Marek Urbaniak (Feliks) oraz Damian Twardy (Białaczka), poza nimi na ekranie pojawia się też wielu innych wrześnian. Dodatkowo do poszczególnych epizodów zaangażowani zostali aktorzy gnieźnieńskiego Teatru im. Aleksandra Fredry. Zdjęcia, których autorem jest Piotr Putko, powstawały głównie na ulicach Wrześni i w tutejszych obiektach, właściwie poza sceną końcową przed budynkiem więzienia – ta została nakręcona przy areszcie śledczym w Środzie Wielkopolskiej. Plan zdjęciowy trwał 2 tygodnie, w lutym 2012 roku.

Film „Wigilia” został zrealizowany głównie dzięki środkom pozyskanym z Urzędu Miasta i Gminy Września oraz Starostwa Powiatowego we Wrześni. Poza premierowymi seansami w kinie Trójka odbył się również jego pokaz specjalny podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia” w 2013 roku. Skrócona wersja „Wigilii” ukazała się także w telewizji, na kanale TVP Kultura. Obraz został też dostrzeżony przez portal internetowy Stowarzyszenia Filmowców Polskich – w 2014 roku znalazł się w szerokim zestawieniu polskich filmów o tematyce świątecznej (artykuł „Boże Narodzenie w polskim filmie”).

Zapraszamy do oglądania! Film można odtwarzać poniżej – polecamy na komputerze lub jeszcze lepiej: w telewizorze z dostępem do internetu (przez aplikację YouTube). Poniżej także galeria zdjęć z planu filmowego.

Redakcja

PS. Film zawiera wulgaryzmy.

Fot. Julia Sosna

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

19:00 22-12-2017 4