Fantastyczne widowisko przed pałacem Kościelskich w Miłosławiu. Polacy znowu pokonali Prusaków!

Miłosław świętował 170. rocznicę zwycięskiej bitwy z okresy Wiosny Ludów. Dopisała pogoda, a fantastyczną rekonstrukcję starcia obejrzało kilkaset osób.

kultura 20:49 28-04-20180 14

Świętowanie rozpoczęto w podniosłej atmosferze. Najpierw odbyła się uroczysta msza święta, którą odprawił ks. Krzysztof Redlak. Pod pomnikiem powstańców zgromadzili się zaproszenie goście, wśród nich byli m.in.: marszałek Marek Woźniak i parlamentarzyści Krzysztof Ostrowski, Robert Gaweł i Bartosz Józwiak, a także miłosławianie.

W uroczystościach wziął udział pododdział reprezentacyjny z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza, odbył się apel poległych. Zagrała Nekielska Orkiestra Dęta, a także zespół Przemysława Piechockiego, który wykonał pieśń Ludwika Mierosławskiego.

Gwoździem programu była rekonstrukcja bitwy o Miłosław z 1848 roku, którą zrealizowało Studio Historyczne Huzar. Wzięło w nim udział 50 rekonstruktorów, była piechota, jazda i armaty. Niezwykle efektowne widowisko, wzmocnione efektami pirotechnicznymi przyciągnęło blisko tysiąc widzów. Słowem można było się poczuć jak na XIX-wiecznym polu bitewnym.

Po części historycznej odbył się piknik dla mieszkańców Miłosławia, a wieczorem potańcówka.

Thumb ww biernat

Filip Biernat

20:49 28-04-20180 14