Ekshumacja w Sokolnikach – co dalej z żołnierzami Wehrmachtu?

Szczątki 19 żołnierzy Wehrmachtu, które ekshumowano 15 lipca na cmentarzu ewangelickim w Sokolnikach, zostaną jeszcze tej jesieni pochowane na poznańskim Miłostowie.

historia 18:30 25-09-20203 1

Takie informacje uzyskaliśmy od przedstawicieli Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych „Pomost” z Poznania, która latem rozkopała grób żołnierzy pochowanych tutaj w styczniu 1945 r.

Ekshumacja na cmentarzu ewangelickim w Sokolnikach

– Strona niemiecka dba o swoich zabitych i poległych w taki sposób, że prowadzone są poszukiwania i ekshumacje grobów wojennych. W Sokolnikach mieliśmy nietypową sytuację, ponieważ tutaj mamy dwa groby. Jeden to jest miejscowa ludność cywilna – jest to mroczna historia i względem niej nie prowadziliśmy żadnych działań. Natomiast na mocy porozumień międzynarodowych zajęliśmy się grobem żołnierskim. Ich szczątki zostaną przeniesione i oficjalnie pogrzebane na cmentarzu miłostowskim w Poznaniu – mówi Adam Białas, kierownik robót.

W Sokolnikach odkopano szczątki 19 niemieckich żołnierzy

Przeprowadzenie ekshumacji w środku lata wywołało pewne kontrowersje związane z legalnością prac. Sprawę zbadał Damian Staniszewski, prezes stowarzyszenia Projekt Września i radny Rady Miejskiej we Wrześni. Okazuje się, że stowarzyszenie Pomost miało na działania w Sokolnikach stosowne zgody Instytutu Pamięci Narodowej oraz wrzesińskiego sanepidu. 

Ankieta

Czy Twoim zdaniem słusznie przeniesiono szczątki żołnierzy niemieckich na cmentarz do Poznania?

Thumb ww biernat

Filip Biernat

18:30 25-09-2020