Eko Architektura – lider wśród producentów domków letniskowych

Drewniane domki, zarówno letniskowe, jak i całoroczne, cieszą się niegasnącą popularnością. Czy to dobra alternatywa dla murowanych budynków? Jak wypada ich trwałość? A jak z kwestią cenową? O tych i innych zagadnieniach porozmawiamy z panem Przemysławem Balcewiczem, dyrektorem wiodącego polskiego producenta domów i budynków drewnianych, firmy Eko Achitektura.

gospodarka 15:26 17-06-20192 1

DLACZEGO DREWNO?

Panie Przemysławie, pańska firma zajmuje się wyłącznie wykonywaniem budynków z drewna, zarówno mieszkalnych, użytkowych, jak i letniskowych. Z czego wynika wybór właśnie takiego surowca i dlaczego waszym zdaniem to dobry wybór dla klientów?

Drewno, jako surowiec budowlany wykorzystywane jest od tysięcy lat i do dnia dzisiejszego, naszym i nie tylko zdaniem, nie wynaleziono lepszego budulca. Zalety domów drewnianych ujawniają się już na etapie realizacji projektu - statystycznie kosztują znacznie mniej, niż budynki murowane, ich zmontowanie zajmuje kilka dni, co pozwala oszczędzać również na sile roboczej. Na tym nie koniec zalet drewna - jest ono bardzo dobrym izolatorem, co pozwala nam niskim kosztem oferować domy energooszczędne, o niskich kosztach utrzymania i mniejszym wpływie na środowisko. Są również wykonane z odnawialnego surowca, a sam proces produkcji wymaga mniejszych nakładów energii od konkurencyjnych rozwiązań. Domy drewniane są również bardzo przyjemne w użytkowaniu - ich wnętrze pięknie pachnie, co zawdzięczają zawartości olejków eterycznych, pozytywnie oddziałujących również na zdrowie i jest hipoalergiczne. W takim domu ciągle utrzymuje się optymalna wilgotność powietrza, ponieważ drewno pochłania jej nadmiar i oddaje, kiedy jest zbyt sucho - sprzyja to łatwiejszemu utrzymaniu temperatury, wyższemu komfortowi i zapobiega powstawaniu szkodliwych dla zdrowia pleśni i grzybów.

Mówi Pan o niskiej cenie, szybkim montażu, ekologii i przyjemnym mikroklimacie. A jak wygląda kwestia trwałości? Czy nie jest czasem tak, że mur jest na lata, a drewno ma bardziej tymczasowy charakter?

Wbrew pozorom nie musimy obawiać się o trwałość takich konstrukcji. Zarówno domki letniskowe (https://domkiekoarchitektura.pl/Produkty/domy-letniskowe-i-sauny), garaże, altanki czy pełnowymiarowe domy odpowiednio pielęgnowane mogą bardzo długo zachowywać swoje walory. Znane są przypadki budowli drewnianych mających 150 i więcej lat, które wciąż nadają się do użytku. Zasady, których się trzymamy, a które wpływają na trwałość konstrukcji, to:

• wykorzystywanie naprawdę suchego drewna (14-18% wilgotności),

• obowiązkowa impregnacja i malowanie drewna,

• nasze projekty zapewniają dopływ świeżego powietrza do każdego miejsca budynku, co również

zapobiega kondensowaniu się wilgoci,

• odpowiedni dobór drzewa jodłowego i sosnowego,

• zabezpieczenie zewnętrznych elementów przed gromadzeniem się na nich wody.

Wspomina Pan o niskich cenach - czy można prosić o jakieś przykłady w praktyce?

Najmniejsze domki letniskowe, o powierzchni między 15 a 18 m2 można zamówić już za niewiele ponad 10.000 złotych. Około 15.000 kosztuje podwójny garaż 36 m2. Niemal 60-metrowy domek kosztuje 38.600 lub 46.950 złotych, w zależności od grubości ścian, a największy w tej chwili dom Sosnowiec VSP23, o powierzchni 62 m2 i najgrubszej ścianie to wydatek rzędu 51.300 złotych. Warto dodać, że są to ceny ze stolarką okienną i drzwiową, uszczelnieniem, dachem, deskami podłogowymi, tarasem (w zależności od modelu). Klientowi zostaje zapłacić za fundamenty i montaż. Porównując ceny z kosztami wybudowania "tradycyjnego domu" widzimy znaczne oszczędności.

To ceny gotowych zestawów, a co jeśli chcę mieć dom swoich marzeń, według indywidualnego projektu?

Żaden problem wystarczy się z nami skontaktować i służymy pomocą. Możemy zarówno przerobić istniejący projekt, jak i wyprodukować całkowicie nowy koncept. Wystarczy przesłać do nas rysunek (nie musi być wykonany przez architekta, można wykonać go samodzielnie), a my za darmo dokonamy analizy i wyceny. Jestem przekonany, że będzie najatrakcyjniejsza na rynku - lata doświadczeń w branży pozwala nam na oferowanie najlepszych cen!

Bardzo dziękuję za rozmowę.

ARTYKUŁ PARTNERSKI

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

15:26 17-06-2019