Dziennikarze „WW” zapraszają do udziału w Dyktandzie Wrzesińskim

Już dziś wrześnianie – i nie tylko – będą mieli okazję sprawdzić swoją znajomość języka polskiego oraz sprawność w radzeniu sobie z pułapkami ortograficznymi. 

kultura 11:30 18-10-20192 5

Na siedĘmnaste Dyktando Wrzesińskie zapraszamy już dziś, 18 października. Uczestnicy będą rejestrowani od godz. 16.00, a o 16.30 przystąpią do pisania. Jeśli ktoś nie zgłosił się w czasie zapisów internetowych, będzie mógł zrobić to na miejscu, czyli w Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni (ul. Witkowska 1). Dyktando odbędzie się w tej lokalizacji po raz pierwszy – powodem jest trwający remont Wrzesińskiego Ośrodka Kultury.

W czasie gdy jurorzy przystąpią do sprawdzania prac, odbędzie się spotkanie autorskie z Michałem Ogórkiem organizowane w ramach Wrzesińskiego Kalejdoskopu Literackiego, połączone z promocją książki „Sto lat! Jak w ostatnim stuleciu czciliśmy przywódców”.

Jako że dziennikarze zajmują się językiem zawodowo, nie powinno nikogo dziwić, że redakcja „Wiadomości Wrzesińskich” bierze udział w promowaniu tego wydarzenia. Dziennikarze wzięli udział w nagraniu serii filmików promujących dyktando.

Waldemar Śliwczyński, Mistrz Dyktanda 2003

Marek Urbaniak, Mistrz Dyktanda 2006, Wrzesiński Mistrz Dyktanda 2007

Anna Tess Gołębiowska, Wrzesińska Mistrzyni Dyktanda 2018

Organizatorem Dyktanda Wrzesińskiego jest tradycyjnie Stowarzyszenie Twórczości Teatralnej „Akt” we Wrześni.  

Autorem najeżonego pułapkami tekstu będzie tak jak rok temu prof. Andrzej Markowski. Poniżej przypominamy dyktando, z którym uczestnicy mierzyli się rok temu.

Medytacje pani Wioletty

Czyżby niezadługo skończyła się era słowa drukowanego, a zaczęła nowa epoka, post-Gutenbergowska? Takie wątpliwości nie dręczyły bynajmniej pani Wioletty, dyrektora, a raczej, po genderowsku mówiąc, dyrektorki Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy we Wrześni. Siedziała w swoim minigabinecie i z niesmakiem czytała pełny postprawd wywód jakiegoś pseudoznawcy, wydrukowany, a jakże, w miejscowym tabloidzie. Kolejnyż to faktoid czy efekt żenującej niewiedzy? – westchnęła z cicha pani Wiola. Kiedy niekiedy nachodziła ją chętka, by nie łagodnie, lecz ostro odpowiedzieć na takie nieodpowiedzialne enuncjacje, nie z rzadka pojawiające się tu i ówdzie. Boć przecież pozycje drukowane, czy to książki, czy albumy, czy wreszcie prasa, są naprawdę wciąż pożądane jako porządne, rzetelne źródła wiedzy i informacji. A takoż nierzadko jako zdrój megarozkoszy intelektualnej lub estetycznej.

Chętnie są czytane maksipowieści i miniopowiadania, pożerane wzrokiem superalbumy przyrodnicze i atlasy geograficzne. Częstokroć przerzucane są zszarzałe lub pożółkłe stronice starych pism codziennych i periodyków społeczno-politycznych. I to nie tylko tych z okresu PRL-u, takich jak „Dookoła Świata”, „Mówią Wieki” czy „Kobieta i Życie”, lecz także dawniejszych, z dwudziestolecia międzywojennego, jak chociażby „Wiadomości Literackie” czy „Kurier Literacko-Naukowy”. Ba, znajdują nawet amatorów lektury żurnale jeszcze starsze, z okresu fin de siècle’u: „Bluszcz” i „Tygodnik Ilustrowany”. Pozycji z literatury fantastycznonaukowej i fantasy nie sposób uzyskać od razu, trzeba je zamawiać co dzień na dzień następny. Ba, nawet wydawałoby się mało chodliwe książki popularnonaukowe, także te ze sfery nauk matematyczno-przyrodniczych, mają niekiedy karty w nie najlepszym stanie od zbyt częstego wertowania. A cóż dopiero mówić o poradnikach i quasi-poradnikach wszelkiego typu! Te mają zagorzałych czytelników, spośród których największą część stanowią domorosłe majster-klepki i niewyżyci kulinarnie brzuchaci niby-kucharze.

Pani Wioletta nie miała żadnych wątpliwości. To pewien przebrzydły konkurent wysmażył ten antybiblioteczny paszkwil. Ale niedoczekanie jego! Słowo drukowane ostoi się i trwać będzie bez końca! I uspokojona tą konstatacją nieśpiesznie wyszła zza biurka, a następnie pomału opuściła gabinet, z zadowoleniem mrucząc jakąś nie wolną, lecz skoczną melodyjkę.

Ankieta

Czy tekst dyktanda 2018 był trudny?

Ankieta

Kto układał trudniejsze teksty?

Thumb anna tess go%c5%82embiowska fot idzikowski 1

Anna Tess Gołębiowska

11:30 18-10-2019