Dzieci uczyły się przechodzenia przez ulicę i odpowiedzialności za bezpieczeństwo na drodze

W lewo, w prawo i jeszcze raz w lewo – kolejność rozglądania się przed przejściem dla pieszych dzieci powinny znać już od najmłodszych lat. 24 września w SSP nr 2 policjanci uczyli najmłodszych bezpieczeństwa na drodze.

oświata 11:36 24-09-20192 12

Zajęcia odbywały się najpierw w klasach. Później uczniowie wychodzili przed szkołę i ćwiczyli teorię w praktyce. Czy potrafią prawidłowo przejść na ulicę sprawdzał Adam Wojciński z Komendy Powiatowej Policji we Wrześni.

– Z początkiem roku szkolnego wrzesińscy policjanci przeprowadzają zajęcia w ramach akcji „Bezpieczny powrót do szkoły”. Podczas nich staramy się przekazać dzieciom najważniejsze i podstawowe zasady dotyczące ruchu na drodze. Zajęcia skierowane są do uczniów klas I-III. Od zeszłego roku stawiamy nie tylko na teorię, ale też na praktykę - mówił Adam Wojciński.

Uczniowie oprócz przechodzenia przez ulicę poznali także zasady poruszania się po chodniku oraz przepisy dotyczące jazdy na rowerze.

– Chcemy, żeby dzieci wzięły sobie do serca, że także one są odpowiedzialne za bezpieczeństwo na drodze – tłumaczył Adam Wojciński.

Zajęcia przeprowadzane będą we wszystkich szkołach powiatu.

Poniżej kilka rad dotyczących przechodzenia przez ulicę zaczerpniętych ze strony edukacyjnej wychowaniekomunikacyje.org:

• Nie przechodź „z marszu”, zwolnij, a gdy widzisz samochód - zatrzymaj się.

• Zanim postawisz krok na jezdni, ZAWSZE, niezależnie od tego, gdzie przechodzisz (także na światłach): spójrz w lewo, potem w prawo, znów w lewo. Nic nie jedzie – przechodzisz.

• Jeśli idziesz z rówieśnikami, przerwij rozmowę i skup się, zanim wejdziesz na jezdnię. Oceń sytuację, sprawdź dobrze, czy nic nie jedzie - dopiero wtedy przechodź.

• Szybko pokonuj jezdnię, ale nie przebiegaj.

• Nigdy nie przechodź w miejscu, gdzie kierowcy nie spodziewają się pieszych, np. tam, gdzie barierki oddzielają jezdnię od chodnika.

• Nie wchodź nagle na jezdnię spoza przeszkody: żywopłotu, zaparkowanego pojazdu, autobusu, który zatrzymał się na przystanku itp.

• Jeśli nie ma przejścia dla pieszych, przechodź tam, gdzie dobrze widać sytuację na drodze.

• Szczególnie uważaj w czasie złej widoczności: deszczu, mgły oraz o zmroku. Kierowca wtedy także ma ograniczoną widoczność i później niż w dzień zauważa pieszego.

• Jeśli przechodzisz przez jezdnię dwupasmową, zawsze upewnij się, czy przepuszczą cię samochody jadące po obydwu pasach.

• W stosunku do kierowców stosuj zasadę ograniczonego zaufania.

 

Thumb go dziewicz2

Joanna Goździewicz

11:36 24-09-2019