Dzieci Miłosławskie przegrały z niemieckim miastem

„Rondo Garbsen” tak od nie dawna nazywa się rondo przy ulicy Objazdowej, Działkowców i Wrocławskiej we Wrześni. 

samorząd 17:42 09-04-20180 39

Oficjalne odsłonięcie tablicy odbyło się 8 kwietnia. Wstęgę zdjął z niej burmistrz Wrześni Tomasz Kałużny oraz burmistrz Garbsen Christian Grahl. Przypomnijmy, że Września umowę partnerską z Garbsen podpisała 23 października 1991 roku.

Ankieta

Czy podoba Ci się nazwa „Rondo Garbsen”?

Radny Grzegorz Dobrosielski chciał, aby rondo przy ulicy Objazdowej i Wrocławskiej nazwać imieniem „Dzieci Miłosławskich”. Wniosek przepadł z kretesem. Miłosławski Klub Gazety Polskiej w przesłanym do przewodniczącego rady Waldemara Grześkowiaka liście wyraził głębokie ubolewanie z tego powodu.

Ankieta

Czy podobałoby ci się nazwanie ronda przy ulicy Objazdowej, Działkowców i Wrocławskiej we Wrześni imieniem „Dzieci Miłosławskich”?

Jako mieszkańcy Miłosławia uważamy, że byłoby wskazane, aby ważne rondo znajdujące się na trasie prowadzącej do naszego miasta nosiło nazwę związaną z Miłosławiem – miastem będącym ważnym ośrodkiem historycznym i kulturalnym powiatu wrzesińskiego. Poza tym, upamiętnienie dzielnych dzieci z Miłosławia, walczących z germanizacją byłoby wspaniałym gestem Wrześni związanym z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości Polski, jaką będziemy obchodzić w roku 2018, świetną promocją regionu i zwróceniem uwagi na wydarzenia historyczne często zapomniane w świadomości społecznej. Dziękując radnemu Dobrosielskiemu za przypomnienie wielkiej roli dzieci z Miłosławia w walce z hakatystycznymi zaborcami, zwracamy się do rady, aby ten słuszny pomysł został wykorzystany przy kolejnych upamiętnieniach w przestrzeni publicznej Wrześni – czytamy w liście. 

Fot. UMiG Września:

Christian Grahl, burmistrz Garbsen (z lewej) i Tomasz Kałużny, burmistrz Wrześni
Lata 90. XX wieku – odsłonięcie tablicy z nazwą Wreschener Alee w Garbsen, fot. archiwum „WW”
Wreschener Alee to obwodnica Garbsen, fot. archiwum „WW”
Celestyn Bachorz, burmistrz Wrześni oraz Krystyna Poślednia, zastępca burmistrza Wrześni, fot. archiwum „WW”

Thumb 20170528 165212

Łukasz Różański

17:42 09-04-20180 39