Działkowcy otrzymają kasę na inwestycje z urzędu marszałkowskiego

Cztery Rodzinne Ogrody Działkowe z terenu powiatu wrzesińskiego otrzymały dotację celową ze środków budżetu województwa wielkopolskiego na infrastrukturę ogrodową. Łącznie przyznano im 61,8 tys. zł.

aktualności 13:51 12-05-20200 0

To pierwszy program skierowany przez samorząd wojewódzki do działkowców. Pomoc finansowa dla ROD ma na celu podnieść bezpieczeństwo korzystania i funkcjonalność tych trenów rekreacyjnych. Zarządy ROD wnioskowały najczęściej o wsparcie na rozbudowę infrastruktury wodociągowej, ogrodzenia ogrodów działkowych, utwardzenia alei oraz dróg gruntowych wewnątrz ogrodów.

- Ogrody działkowe, to wyjątkowe miejsca realizacji wielu pasji użytkowników, zacieśniania więzi społecznych i spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. W tym roku ogrody działkowe będą spełniać jeszcze większą rolę, bo wielu mieszkańców z pewnością tam będzie spędzać swoje wakacje. – mówi Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego. - Poprawa bezpieczeństwa użytkowania oraz funkcjonalności tych miejsc zwiększa atrakcyjność tego typu terenów oraz zachęca kolejne osoby do posiadania własnej działki rekreacyjnej. Wiele ogrodów działkowych wymaga kosztownej modernizacji infrastruktury. Dzięki wsparciu Samorządu Województwa Wielkopolskiego możliwe jest poprawienie komfortu użytkowania oraz poprawa bezpieczeństwa dla osób korzystających. – dodał.

Ankieta

Czy ROD powinny być wspierane przez państwowe instytucje?

Dotacja została przyznana po raz pierwszy. Nabór cieszył się olbrzymim zainteresowaniem. Wnioski można było składać do 30 listopada 2019 roku, ale rozpatrzono je dopiero teraz.

- Maksymalne dofinansowanie może wynieść do 40 tys. zł, raz na dwa lata. Jednak ze względu na bardzo duże zainteresowanie programem, w tym roku maksymalne dofinansowanie wynosi 17,2 tys. zł. - informuje Bartosz Zalas z Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

I właśnie tyle, czyli 17,2 tys. zł przyznano ROD w Bugaju (gmina Miłosław), ROD Sikorskiego we Wrześni i Starym Ogrodom także we Wrześni. Nieco mniej, bo 10,2 tys. zł otrzymają ROD w Pyzdrach.

Na co działkowcy wykorzystają przyznane pieniądze – o tym dowiecie się z „WW”, a oto jak bawili się na dożynkach działkowych i jubileuszach w 2018 oraz w 2019 na Powiatowym Dniu Działkowca.

Thumb zrzut ekranu 2016 12 30 o 12.21.24

Dorota Tomaszewska

13:51 12-05-2020