Dwa reaktory i więcej elektroniki. Wójt ujawnia szczegóły budowy oczyszczalni ścieków

Wójt Teresa Waszak ujawniła szczegóły budowy nowej oczyszczalni w Kołaczkowie. Zaproponowała radzie gminy utrzymanie dotychczasowych stawek podatków lokalnych.

samorząd 21:44 29-10-20180 8

Kilku miesięczna walka o dofinansowanie na przebudowę oczyszczalni ścieków w Kołaczkowie dobiegła końca. 26 października gmina Kołaczkowo podpisała umowę z Urzędem Marszałkowskim w Poznaniu. Samorząd ma otrzymać 3,3 mln zł dotacji na budowę tego obiektu. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Pierwotnie oczyszczalnia miała powstać do grudnia 2018, ale długa walka o dofinansowanie spowodowała, że termin realizacji ma zostać wydłużony. Gmina wystąpiła z wnioskiem o aneksowanie umowy do Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu o 1,5 roku do lipca 2020 roku.

Teresa Waszak i Jarosław Zgoliński

W poniedziałek Teresa Waszak i zakładu komunalnego Jarosław Zgoliński przedstawili radnym szczegóły planowanej inwestycji.

- Chcemy, aby umowa była aneksowana do lipca 2020 roku. Jeżeli otrzymamy decyzję pozytywną przystępujemy do procesu realizacyjnego, ogłoszenia przetargu i wyłonienia wykonawcy – mówi wójt Teresa Waszak.

- Powstanie nowy zespół składający się z dwóch reaktorów biologicznych o kształcie walca, do tego wybudowany zostanie budynek obsługi technicznej. Nastąpi przeniesienie urządzeń uzdatniania osadu do nowego budynku, ponadto zostanie przebudowany zbiornik retencyjny oraz wybudowany punkt oczyszczania wstępnego. Nastąpi także wymiana trafostacji. Pojawi się więcej elektroniki, obiekt będzie w pełni przystosowany do obecnych przepisów – mówił Jarosław Zgoliński, kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kołaczkowie.

Rada gminy wstępnie zaakceptowała stawki podatki lokalnych na 2019 rok. Wójt zaproponowała utrzymanie ich na poziomie z roku bieżącego, a więc podatek rolny 50 zł/dt, podatki od nieruchomości: budynki mieszkalne 0,61 zł, budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej 16,79 zł, itd.

Thumb ww biernat

Filip Biernat

21:44 29-10-2018