Drzewa nie wycięte i zabezpieczone. Pozytywne zaskoczenie ze strony ratusza

Zmiany w podejściu do rodzimej przyrody następują powoli. W szczególności widać to po dziesiątkach wycinek drzew, które w ostatnich latach wykonano, realizując remonty lokalnych dróg i chodników.

Moim zdaniem 13:55 03-07-202011 3

Zapewne część z nich była zasadna, ale wielu dałoby się uniknąć, gdyby zastosowano nowoczesne rozwiązania lub zwyczajnie wykazano się kreatywnością i nowatorstwem w podejściu do tematu.

Na szczęście pozytywne zaskoczenie przyszło ostatnio ze strony gminy Września. Urzędnicy i projektanci opracowali dokumentację niezbędną do budowy chodnika w ulicy Wiejskiej w Kaczanowie i okazało się, że rosnące tam stare drzewa nie zostaną wycięte.

Ale to nie koniec dobrych wiadomości. Wokół drzew zaprojektowano stalowe podesty oparte na obrzeżach chodnikowych, które ochronią ich system korzeniowy. Dodatkowo w okolicy podestów nie przewiduje się żadnych robót ziemnych, powodujących odkrycie lub uszkodzenie korzeni.

Takie podejście powinno być standardem, więc liczymy, że kolejne lokalne inwestycje będą odbywały się z poszanowaniem potrzeb człowieka i przyrody, które wbrew pozorom nie są rozbieżne.

Maciej Słowiński

członek stowarzyszenia Projekt Września

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

13:55 03-07-2020