Droga do zniewolenia. Rządy w Polsce kierują się w niebezpieczną stronę

Rządy prowadzone w Polsce przez ostatnie pięć lat kierują się w bardzo niebezpieczną stronę: rozdawnictwa środków, symulowanego wsparcia, które nie daje samodzielności, ale przede wszystkim zamachu na wolność – słowa, działania, wyboru.

Moim zdaniem 08:35 04-07-202026 47

To zjawiska niebezpieczne i już ich doświadczaliśmy. Stopniowe odbieranie ludziom wolności kończy się zniewoleniem totalnym. Proces ten realizuje się stopniowo. Odbiera się najpierw „drobne” prawa mniejszościom, bo wiadomo, że one się nie mogą obronić, no bo są mniejsze; potem „większe prawa” mniejszościom.

Potem kreuje się poczucie zagrożenia i w imię tego odbiera się „drobne prawa” większościom. A potem dla ogólnego „dobra” kontroluje się już wszystkich.

Nie ma niezależnych artystów, nie ma niezależnej nauki, nie ma intelektualistów, nie ma aktywistów – bo to środowiska, które są niepokorne, myślą i działają więcej i dalej, szybciej niż średnia populacyjna.

Tak wprowadzany jest terror, kontrola i urawniłowka. Przerabialiśmy to od lat 30. do lat 90. XX stulecia. W drugiej turze wyborów możemy przeciw temu zagłosować i wybrać wolność.

Hanna Mamzer

socjolog, prezes stowarzyszenia Czysta Nekla

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

08:35 04-07-2020