Dlaczego warto postawić na pellet? Spotkanie w Pyzdrach

17 lutego w sali kina w Pyzdrach odbyło się spotkanie na temat ekologicznego ogrzewania pelletem.

aktualności 17:15 19-02-202028 16

Prelegentami spotkania byli Maciej Kosiński z czasopisma branżowego „Magazyn Biomasa”, Robert Rogosz - dyrektor handlowy w Centrum Ogrzewania Pelletowego, Robert Wawrzyniak - lokalny producent pelletu z Ciemierowa oraz Kinga Świtalska z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, która mówiła na temat rządowego programu „Czyste Powietrze”.

Dlaczego warto postawić na pellet?

Jedną z najważniejszych zalet pelletu jest to, że stosowanie go nie wpływa negatywnie na środowisko. Jest to możliwe dzięki temu, że ilość dwutlenku węgla, która emitowana jest do atmosfery podczas spalania pelletu jest równa ilości, które roślina wcześniej pochłonęła. Kaloryczność pelletu wynosi 18 MJ/KG, natomiast ilość popiołu nie przekracza 0,63%. Palenie pelletem to idealny wybór zarówno dla osób, które szukają ekologicznego materiału opałowego jak również tych, którym zależy na ekologicznych rozwiązaniach. W przeciwieństwie do wielu innych rozwiązań, pellet zalicza się do odnawialnych źródeł energii. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na taki wybór i rezygnuje ze standardowych rozwiązań typu ogrzewanie domu prądem, olejem opałowym lub gazem.

Sposób na ograniczenie kosztów ogrzewania.

Wybierając porządny pellet - a więc taki, który spełnia wszystkie niezbędne wymogi jakościowe oraz ekologiczne - zyskujesz pewność, że jakość twojego życia się nie obniży, a jednocześnie uda ci się ograniczyć koszty. Na terenie Unii Europejskiej obowiązują przepisy, zgodnie z którymi w składzie pelletu nie może znajdować się więcej jak 10% wody. W dodatku każda kostka musi mieć odpowiednio zwartą strukturę, a podczas palenia charakteryzować się niską emisją CO2. Przejście na pellet to również sposób na walkę ze smogiem, z którym w Polsce jest coraz większy problem.

Tani materiał opałowy

Na niską cenę pelletu wpływają przede wszystkim niewielkie koszty jego produkcji. Można go uzyskać praktycznie z dowolnego gatunku drewna. Jedynym warunkiem jest dobranie odpowiedniego rodzaju stali do wykonania taśmy matrycowej. W razie potrzeby można wykorzystać nawet słomę lub trawę, przy czym uzyskany w ten sposób pellet nie będzie aż tak dobrym materiałem opałowym jak ten otrzymywany z odpadów drzewnych. Producenci pelletu posiadają w ofercie przeróżne odmiany opału, dzięki czemu można dopasować go do potrzeb klienta. Chodzi przede wszystkim o stopień spalania. Inne rodzaje pelletu będą stosowane w domach należących do osób prywatnych, a inne sprawdzą się w elektrowniach lub zakładach produkcyjnych. Miłośników ekologicznych rozwiązań z pewnością zainteresuje to, że pellet produkowany na użytek klientów prywatnych nie zawiera dodatków lepiszczy.

W jaki sposób produkuje się pellet?

Produkcja pelletu polega na skompresowaniu trocin drzewnych (na przykład pozyskanych z tartaków, gdzie stanowią materiał poprodukcyjny). Uzyskana w ten sposób masa przeciskana jest przez specjalną matrycę, która wyposażona jest w niewielkie otworki. Przeciskanie przez nie materiału powoduje jego rozgrzanie, dlatego też po wyciągnięciu pelletu z prasy jest on chłodzony. Ponieważ podczas spalania pelletu nie dochodzi do emisji szkodliwych substancji, powszechnie określa się go jako „zielony węgiel”. Na każdą tonę spalonej biomasy pelletu jedyną pozostałością jest niewielka ilość popiołu (około 5 kilogramów).

Ankieta

Czy zainstalowałbyś piec na pellet?

Ankieta

Co jest lepszym paliwem - ekogroszek czy pellet drzewny ?

 

Thumb grobelny 1

Sławomir Grobelny

17:15 19-02-2020