Dlaczego Domagała i Podsiadło nie zagrają na Wrzesińskim Weekendzie Muzycznym?

Wyjątkowo krótko, bo tylko dwa dni trwać będzie tegoroczny Wrzesiński Weekend Muzyczny. Na imprezę zaproszenia nie przyjął ani Dawid Podsiadło ani Paweł Domagała.

kultura 16:11 07-02-20192 4

„WW”: Zagrają: Power Play, Ania Dąbrowska, Dawid Kwiatkowski i IRA. Każdy znajdzie coś dla siebie?

SZYMON KRAJNIAK, główny specjalista w Wydziale Oświaty, Kultury i Sportu w Urzędzie Miasta i Gminy we Wrześni: – Tak. Zawsze przyświeca nam takie założenie, by każdy odnalazł wykonawcę dla siebie.

Czym jeszcze się sugerowaliście, zapraszając tych, a nie innych wykonawców do Wrześni?

Kilka miesięcy temu na fanpage’u Września – Miasto w Centrum Zainteresowania opublikowaliśmy tzw. otwartą ankietę, czyli mieszkańcy mogli zgłaszać wykonawców, których chcieliby zobaczyć podczas Wrzesińskiego Weekendu Muzycznego. Była to duża wskazówka dla nas, organizatorów. Jednak co roku obserwujemy trendy muzyczne, frekwencje na koncertach gwiazd w innych miastach i staramy się tak dobierać artystów, by trafiać w szerokie gusta muzyczne.

Jaką ocenę w szkolnej skali wystawiłby pan tegorocznym wykonawcom? Zdaniem wielu internautów Wrzesnia.info.pl, poprzeczka została obniżona.

Nie czuję się na siłach, by wystawiać oceny zespołom. W sprawach muzycznych można brać pod uwagę tylko gusta muzyczne. Wiadomo, że każdy ma inne – bardzo subiektywne – i nie ma co o nich dyskutować. Z drugiej strony zastanawiam się, co trzeba by brać pod uwagę przy ocenie zespołów – według internatów Wrzesnia.info.pl – by stawiać poprzeczkę niżej lub wyżej. Umiejętności muzyczne? Skończone szkoły muzyczne? Ilość odsłon na YouTube? Zdobyte nagrody? Poziom artystyczny? Gdybym kierował się swoimi gustami muzycznymi i miał zrobić sam WWM, to na scenie wystąpiliby: Pat Metheny, Sting, John Mayer, Mark Knopfler, Bruno Mars, Pilichowski Band czy Snarky Puppy. To wykonawcy, których chętnie słucham. Wszyscy są wybitnymi muzykami, mają miliony sprzedanych płyt, zdobyli większość najważniejszych światowych nagród muzycznych – bezdyskusyjnie! Ale wiem, że nasz budżet tego by nie wytrzymał i nie mam pewności, czy trafiłbym w gusta muzyczne słuchaczy WWM. Wiem jedno: dla mnie poprzeczka byłaby ustawiona wysoko.

Dawid Kwiatkowski wystąpi 1 maja. W Słupcy jego koncert odbędzie się 28 kwietnia. Wpłynie to na frekwencję?

Dawid Kwiatkowski był na pierwszym miejscu w naszej ankiecie, o której wspominałem na początku naszej rozmowy. To, że kilka dni wcześniej zaśpiewa w Słupcy, pewnie wpłynie trochę na frekwencję – jednak każdy koncert jest inny i ci, którzy chcą zobaczyć artystę i są jego fanami, zapewne przyjadą również ze Słupcy, by obejrzeć go ponownie we Wrześni.

Czy to prawda, że kiedyś przed swoim domem znalazł pan list z wielką prośbą, aby zaprosić go do Wrześni?

Tak, to prawda. Trzy lata temu w skrzynce znalazłem list od fanek Dawida. Była w nim zawarta prośba o sprowadzenie artysty na WWM (śmiech).

Jakie będzie honorarium grup, które wystąpią podczas WWM?

Honorarium wszystkich zespołów to 150 tys. zł. Będziemy czynić starania, aby pokryli je sponsorzy, tak jak to bywało niemal zawsze.

Wiele osób pyta i zastanawia się, dlaczego nie zaproszono osób, które obecnie są na topie. Myślę tutaj przede wszystkim o Dawidzie Podsiadle, Pawle Domagale czy Saszan. Dlaczego nie postawiono na nich?

Mogę zapewnić, że do Wrześni zaproszono zarówno Dawida Podsiadłę, jak i Pawła Domagałę. O pierwszego artystę zabiegamy już od trzech lat. Niestety, Dawid Podsiadło na półtora roku zawiesił działalność koncertową i nie było możliwości sprowadzenia go do Wrześni. Pod koniec 2018 r. i w 2019 r. pojawił się cień nadziei – trasa koncertowa pt. „Małomiasteczkowy”. Niestety, stanowisko menedżera jest jednoznaczne: artysta nie gra tzw. koncertów otwartych, czyli nie można go zobaczyć na żadnych dniach miast, weekendach muzycznych itp. Gra tylko koncerty płatne. Jeśli chodzi o Pawła Domagałę, to mam oficjalną informację od menedżera, że nie koncertuje w plenerze. Można go zaprosić do klubu, zorganizować płatny koncert, jednak nie gra – podobnie jak Dawid Podsiadło – koncertów plenerowych, otwartych. Saszan w tym roku niestety nie weszła na listę wykonawców.

Power Play i Ania Dąbrowska wystąpią 30 kwietnia, a Dawid Kwiatkowski i IRA 1 maja. To oznacza, że majówka, która mogłaby trwać w tym roku do 5 maja, zakończy się bardzo szybko.

Tym razem przyjęliśmy taką formułę, że przez dwa dni będą aż cztery gwiazdy – tyle, co na ogół podczas Wrzesińskich Weekendów Muzycznych. Wszystko głównie dlatego, że wykonawcy mają pozajmowane terminy i trudno było ich zaprosić na WWM. Powodem było to, że długo staraliśmy się o przyjazd Dawida Podsiadły i Pawła Domagały. 3 maja będzie Rodzinny Rajd Rowerowy. Będzie też jedna niespodzianka, ale na razie niech będzie to tajemnicą.

Czy w związku z tragedią w Gdańsku planują państwo zwiększyć liczbę ochroniarzy?

WWM zawsze robimy zgodnie z ustawą o imprezach masowych. Zatem jeśli do tego czasu ustawa się nie zmieni, liczba ochroniarzy będzie taka sama jak co roku.

Wiadomo już, jaki zespół wystąpi na dożynkach gminnych?

Jeszcze nie. W tym roku dożynki gminne odbędą się w Sobiesierniach. Nie mam tam dużego pola do popisu, bo nie ma zbyt dużo miejsca. Niemniej jednak postaramy się zaprosić zespół z gatunku disco polo, który zadowoli mieszkańców.

Czy latem w amfiteatrze po raz kolejny zagoszczą śląskie szlagiery, a na rynku jazz?

Tak. Będzie już 4. edycja „Śląskich Szlagierów w Amfiteatrze” oraz 2. edycja „Piątków z Jazzem”. Imprezy cieszą się zainteresowaniem i chcemy je kontynuować.

Rozmawiał Łukasz Różański

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

16:11 07-02-2019