Deszcz nie przeszkodził w spotkaniu. Lewica we Wrześni ma młodą twarz

Lewica jest przyszłością – o tym przekonani byli goście „Spotkania dla przyszłości”, które odbyło się dziś we Wrześni. Frekwencja dopisała mimo zimna i deszczu, a na sali pojawiły się przede wszystkim młode osoby.

aktualności 23:37 26-09-202024 15
– „Spotkania dla przyszłości” jest to cykl, który współorganizuję z panem posłem Tadeuszem Tomaszewskim. Jest to siedem spotkań w siedmiu miastach powiatowych okręgu 37, czyli konińsko-gnieźnieńskiego. Wczoraj byliśmy z panem premierem Leszkiem Millerem w Śremie i rozmawialiśmy m.in. o Unii Europejskiej oraz o Parlamencie Europejskim, o tym, co znaczy być Europejczykiem. Dziś będziemy rozmawiać o edukacji – mówił Kacper Parol, współorganizator wydarzenia, a także Strajków Klimatycznych oraz innych strajków o tematyce społecznej, najmłodszy kandydat w ostatnich wyborach parlamentarnych. – Uważamy, że polityka nie powinna odbywać się tylko w Sejmie, tylko w telewizji, ale przede wszystkim między nami, bowiem zmiana wynika przede wszystkim z tego, jakie decyzje podejmiemy wspólnie, wynika z rozmowy o wspólnych problemach dotyczących społeczności lokalnej, wynika z rozmowy o wspólnych potrzebach. Zmiana jest po to, aby osiągnąć wspólne dobro, żeby żyć we wspólnej przyszłości, która powinna być dla nas otwarta, witać każdego i mówić, że tu jest twoje miejsce: w Polsce 2020 roku, gdzie możesz czuć się bezpiecznie, gdzie możesz czuć, że dożyjesz 2050 mimo kryzysu klimatycznego, że możesz liczyć na dobrą edukację, dobrą pracę i dobrą emeryturę. Będziemy rozmawiać o tym, jak sprawić, by Polska była krajem naszych marzeń, żeby osoby młode, których jest tutaj dziś bardzo dużo, nie musiały zastanawiać się nad wyjazdem do Niemiec, do Holandii, do Wielkiej Brytanii. Żeby zostały tutaj i tutaj kreowały swoją własną przyszłość.
Kacper Parol (pierwszy z prawej) był najmłodszym kandydatem do Sejmu nie tylko z list Lewicy

Gościnią specjalną spotkania była Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, posłanka na Sejm (bezpartyjna, kandydująca z list Lewicy).

– Myślę, że jest to szczególne miejsce – skomentowała. – Września jest absolutnie najlepszym miejscem na mapie Polski, by rozmawiać o edukacji z młodymi ludźmi, a jeśli jeszcze jest to organizowane w ramach „Spotkań dla przyszłości”, to wszystko się zgadza, bo jeśli edukacja dotyczy czegoś najbardziej, to właśnie tego, jaka będzie Polska, jakie będzie w przyszłości polskie społeczeństwo, w jakim państwie będziemy żyć. Jesteśmy w szczególnym czasie, jeżeli chodzi o rozmowę o edukacji, dlatego że – nie licząc ochrony zdrowia – to właśnie edukacja jest tym obszarem, w który kryzys związany z pandemią koronawirusa uderzył najmocniej.
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk to bezpartyjna posłanka, na listy Lewicy trafiła z rekomendacji Wiosny
Katarzyna Ueberhan i Andrzej Wnuk

W spotkaniu uczestniczyli także poseł Tadeusz Tomaszewski, posłanka Katarzyna Ueberhan, regionalny koordynator Wiosny, samorządowiec oraz dyrektor Andrzej Wnuk oraz dwie młode wrześnianki: Oliwia Jankowiak i Anna Kosmala. Oliwia Jankowiak prowadziła panel dyskusyjny poświęcony edukacji, a Anna Kosmala uczestniczyła w nim, prezentując perspektywę uczennicy. Sam panel pokazywał problemy edukacyjne z trzech stron: Anna Kosmala wyliczała, z jakimi problemami zmagają się uczniowie, Andrzej Wnuk pokazywał perspektywę nauczyciela i dyrektora, a Agnieszka Dziemianowicz-Bąk szukała rozwiązań systemowych.

Anna Kosmala i Kacper Parol
Oliwia Jankowiak prowadziła panel dyskusyjny o edukacji
– Najcenniejsze rzeczy w czasie tego spotkania usłyszałam od tych młodych osób, które naprawdę wiedzą więcej o edukacji, bo to jest ich życie. One na własną skórze doświadczają tego, że w szkole nie ma psychologa i nie ma znaczenia, jakie znam statystyki – komentowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. – Rozmowę o edukacji chcę zaczynać od tych, którzy są w systemie edukacji. Wychodząc z tej dyskusji, będę bogatsza o tę rozmowę. Bardzo serdecznie pani dziękuję – to jest potężna odwaga, by opowiedzieć o swoim doświadczeniu, które nie musi być pełne zachwytu. Nie sztuką jest stanąć i wystawić laurkę własnej szkole, dużo trudniej jest opowiedzieć, czego w niej nie ma. Ta diagnoza jest dokładnie tym, z czym polityk powinien wyjść ze spotkania i coś z tym zrobić. Jak za rok czy za dwa lata przyjadę do wrześni, to pani Ania może mi zadać pytanie: „No fajnie, pogadałyśmy sobie o tym, że brakuje wsparcia psychologicznego w szkole i co pani zrobiła, żeby to zmienić?”, a ja chciałabym umieć odpowiedzieć uczciwie.
– Chce pan wiedzieć, czy lewica jest przyszłością? – pytał Andrzej Wnuk jednego z uczestników spotkania. – Niech pan się rozejrzy po tej sali. Lewica to progresywne partie, rozwijające się, ponieważ ci młodzi ludzie są tymi, którzy biorą sprawę w swoje ręce. To jest opowiedz na pana pytanie, jaką propozycję ma lewica. Gdyby jej nie miała, ich by tutaj nie było. Młoda Lewica jest jedną z największych młodzieżówek w Polsce. Ci młodzi ludzie wierzą w tę propozycję i to jest ten sztandar posła Tomaszewskiego, posłanki Dziemianowicz-Bąk czy posłanki Ueberhan.
Wśród uczestników spotkania przeważali młodzi ludzie
Organizatorzy i uczestnicy dbali o bezpieczeństwo: maseczki zdejmowano tylko na chwilę, w czasie wystąpień lub na potrzeby pojedynczych zdjęć
Uczestnicy spotkania też mogli zadawać pytania gościom i gościniom

W czasie spotkania Oliwia Jankowiak i Anna Kosmala oficjalnie otrzymały legitymacje asystentek społecznych Tadeusza Tomaszewskiego.

Legitymacje asystentek poselskich umożliwiają m.in. wstęp do Sejmu 

Poseł zorganizował też konkurs – nagrodą było wydanie „Konstytucji” z autografami parlamentarzystów. Wygrała ją prezeska wrzesińskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego, Małgorzata Korfini-Stachnik.

Tadeusz Tomaszewski zorganizował konkurs. Nagrodą była Konstytucja
Zwyciężyła Małgorzata Korfini-Stachnik

Wśród słuchaczy spotkania pojawili się też Leszek Stawicki (szef powiatowych struktur SLD) oraz Damian Staniszewski (radny Rady Miejskiej we Wrześni, prezes Projektu Września).

Damian Staniszewski przysłuchiwał się spotkaniu z ostatniego rzędu
Leszek Stawicki jest szefem powiatowych struktur SLD, a także współprowadzi biuro poselskie Tadeusza Tomaszewskiego we Wrześni

Więcej o tematach, które poruszano w czasie spotkania, napiszemy w najnowszym numerze „Wiadomości Wrzesińskich”.

Spotkanie we Wrześni było częścią większego cyklu. 27 września w Środzie Wielkopolskiej odbędzie się dyskusja o prawach kobiet
Początkowo spotkania z politykami i polityczkami Lewicy odbywały się w formie pikniku, ale później pogoda wymusiła przeniesienie wydarzeń pod dachy

Thumb anna tess go%c5%82embiowska fot idzikowski 1

Anna Tess Gołębiowska

23:37 26-09-2020