Debata o obwodnicy Wrześni bez udziału włodarzy

We wtorek 10 marca odbyła się debata miejska poświęcona wrzesińskiej obwodnicy południowej. Niestety, mimo zaproszenia, zabrakło na niej przedstawicieli miejscowej władzy. W sumie przybyło około 40 osób.

aktualności 11:50 13-03-202011 47

Podczas debaty próbowano znaleźć odpowiedź na pytanie: „Jakiej obwodnicy potrzebuje Września?”. Organizatorem było stowarzyszenie Projekt Września. Młodzi działacze zaprosili ekspertów z Poznania: dr Marcina Kicińskiego z Politechniki Poznańskiej oraz inż. Szymona Zielińskiego z Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu.

Można powiedzieć, że było to spotkanie naukowca i praktyka ze zwykłymi ludźmi, którzy chcieli dowiedzieć się, co ktoś z zewnątrz – znający się na budowaniu dróg – sądzi o propozycji Urzędu Miasta i Gminy we Wrześni.

Przypomnijmy pokrótce koncepcję ratusza. Zakłada ona, że południowy odcinek obwodnicy Wrześni będzie miał długość 3,7 km. Ma zacząć się od ronda w Obłaczkowie, na drodze krajowej nr 15, i dalej biec w stronę Bierzglinka. Na wysokości drugiego ronda w Obłaczkowie (tego prowadzącego na autostradę) ma powstać kolejne rondo i droga, która je połączy. Dalej ten odcinek obwodnicy ma biec w kierunku ul. Sikorskiego. Nad autostradą wybudowany ma zostać wiadukt, który umożliwi wjazd na drogę krajową (ul. Objazdową) prowadzącą w kierunku Konina oraz Gniezna.

Eksperci zgodnie przyznali, że ten wariant obwodnicy jest niewątpliwie najgorszym ze wszystkich, jakie przedstawiono im do oceny, a które także szeroko zaprezentowano uczestnikom debaty.

– Idealnej koncepcji nie ma i to trzeba sobie jasno powiedzieć, ale projekt zaproponowany przez gminę, delikatnie mówiąc, nie jest najlepszy – stwierdza Marcin Kiciński. – Połączenie drogi nr 15 z drogą 92 z dużym prawdopodobieństwem spowoduje znaczne zwiększenie liczby pojazdów na ul. Objazdowej, Sikorskiego i tym samym powstawanie tam korków. Uważam, że zrobienie kolejnego węzła na tej drodze jest dużym błędem. Sadzę, że lokalna władza powinna jeszcze raz poważnie zastanowić się nad przebiegiem tego odcinka obwodnicy. Chociażby ze względu na wyniki pomiaru natężenia ruchu, które w tym roku są robione, a które pokażą jasno, ile samochodów z kierunku Gniezna i Konina zostałoby wpuszczonych w to wąskie gardło, czyli ul. Sikorskiego.

Ankieta

Która z koncepcji obwodnicy powinna zostać zrealizowana przez władzę?

Dodajmy, że z ostatniego pomiaru ruchu, który przeprowadzono w 2015 r., wynika, że ul. Sikorskiego przejechałoby grubo ponad 20 tys. samochodów na dobę.

Zaproszeni na debatę goście mówili dużo, ale nadużywali języka specjalistycznego, technicznego, co nie wszystkim się podobało.

– Przyszliśmy tutaj, żeby konkretnie rozmawiać o naszej obwodnicy – stwierdził jeden z mężczyzn, który najwyraźniej nie mógł doczekać się dyskusji.

A dyskusja była bardzo konkretna i rzeczowa, mimo że osób na sali było niewiele. Ludzie nie bali się mówić wprost, co myślą o poszczególnych wariantach.

– Tyle budowania, żeby ominąć tylko jedno rondo? To jest chory pomysł – stwierdził mężczyzna, analizując projekt forsowany przez gminę Września. – Mówi się o potrzebie wyrzucenia ruchu tranzytowego poza miasto. Tylko czy droga krajowa 92, czyli ul. Sikorskiego i Objazdowa, jest poza miastem? – pytał ktoś inny.

Większość osób uznała, że ten wariant jest fatalny. Ludzie nie rozumieją, dlaczego władze miasta się przy nim upierają. Według uczestników debaty najlepszym pomysłem jest ten widoczny na zdjęciu powyżej. Zyskał on aprobatę zarówno wrześnian, jak i zaproszonych ekspertów.

– Zbudowanie tego odcinka dałoby miastu możliwość rozwoju i rozbudowy. Przecież za kilka lat Września może być terytorialnie znacznie większa, a chyba nikt nie chce, żeby wtedy okazało się, że obwodnica przebiega przez środek miasta? – mówił Szymon Zieliński.

Propozycja przebiegu obwodnicy przygotowana przez stowarzyszenie Projekt Września także została skrytykowana. Eksperci i uczestnicy debaty uznali, że pomysł, aby część obwodnicy biegła autostradą A2, jest nie do przyjęcia. Chociaż zauważono przy okazji, że byłaby to najtańsza opcja ze wszystkich przedstawionych na debacie.

Thumb zrzut ekranu 2016 12 30 o 12.21.24

Dorota Tomaszewska

11:50 13-03-2020