Dawna siedziba „WW” ma szansę na tytuł Architektonicznego Ulubieńca Polski

Budynek z ul. Kaliskiej we Wrześni znalazł się w ścisłym finale jednego z najważniejszych polskich konkursów architektonicznych.

społeczeństwo 16:15 20-10-20209 5

Dawna siedziba „Wiadomości Wrzesińskich”, a obecna baza firmy Amwin, bierze udział w konkursie na Architektonicznego Ulubieńca Polski. Budynek zaprojektowany przez poznańskie studio projektowe Ultra Architects trafił do plebiscytu w pierwotnym kształcie, bez uwzględnienia modyfikacji obecnego właściciela. Konkurs pod hasłem Życie w Architekturze organizowany jest przez redakcję miesięcznika „Architektura-Murator”.

– Nazwa konkursu jest kwintesencją zarówno jego celu, jak i kryteriów oceny. Tak więc są to kwestie społeczne i jakość życia w architekturze, promocja największych osiągnięć w dziedzinie architektury w Polsce oraz pobudzanie społecznego zainteresowania problematyką związaną z rolą architektury w kreowaniu rozwoju miast. Konkurs cieszy się wielką popularnością i uznaniem środowiska architektonicznego, międzynarodowych instytucji architektonicznych oraz władz samorządowych i państwowych – informuje Dominika Fornalska z działu marketingu Grupy ZPR, która wydaje pismo „Architektura-Murator”.

Do tegorocznej 9. edycji konkursu zgłoszono w sumie 459 realizacji z lat 2015–2019. Ostatecznie decyzją jury do finału trafiło 46 obiektów. Wrzesiński budynek rywalizuje m.in. z Muzeum Katyńskim w Warszawie, biurowcem Bałtyk w Poznaniu, biurowcem Brama Miasta w Łodzi czy Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie.

O wygranej zdecyduje internetowe głosowanie, które odbywa się TUTAJ. Głosy można oddawać do 27 października. Autor i inwestor zwycięskiej realizacji otrzyma specjalną pamiątkową tablicę do zawieszenia na obiekcie.

– To kolejny dowód na to, że Września stała się miejscem, które przechodzi do historii polskiej architektury współczesnej – stwierdza Waldemar Śliwczyński, redaktor naczelny „Wiadomości Wrzesińskich” i inwestor budynku z ul. Kaliskiej.

Dodajmy, że dawna siedziba „WW” zdobyła już prestiżowy tytuł Bryła Roku 2016. Był także w „reprezentacji Polski” w 2017 na Światowym Festiwalu Architektury w Berlinie, gdzie znalazł się na „krótkiej liście” nominowanych w kategorii „Małe biurowce”.

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

16:15 20-10-2020