Darmówki i promocje na przejazd koleją na linii Gniezno-Września-Jarocin. 10 czerwca przywrócenie połączeń

W najbliższą niedzielę i w następne dwa weekendy za darmo będzie można podróżować z Kolejami Wielkopolskimi na trasie Gniezno-Września-Jarocin. Połączenia pasażerskie wracają po 6 latach przerwy.

aktualności 15:33 08-06-20180 8

Przywrócenie ruchu pasażerskiego zaplanowano na 10 czerwca. Dzisiaj (8 czerwca) na dworcu PKP we Wrześni odbyło się konferencja prasowa inaugurująca wznowienie połączeń. Trasę będą obsługiwały Koleje Wielkopolskie a organizatorem jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

- Słowo się rzekło i przywracamy ruch pasażerski zamawiany przez organizatora przewozów pasażerskich czyli samorząd województwa. Od 10 czerwca ruszymy 6 parami pociągów na dobę, na odcinku z Gniezna do Jarocina. Dalej z Jarocina do Krotoszyna przypomnę ruch odbywa się cały czas de facto jest to połączenie jeszcze dłuższe. Przewozy na tej linii będzie wykonywała spółka samorządowa Koleje Wielkopolskie - mówił wicemarszałek Wojciech Jankowiak odpowiedzialny za transport publiczny.

Koleje Wielkopolskie chcą przyciągnąć pasażerów promocjami. W niedzielę i najbliższe dwa weekendy będzie można jeździć za darmo.

- Na czerwiec przygotowaliśmy taką promocję, że w najbliższą niedzielę i kolejne dwa weekendy sobotnie-niedzielne, wszyscy podróżni, którzy podróżują między Gnieznem a Jarocinem będą mogli robić to bezpłatnie. Natomiast dla uczniów i studentów, którzy mogą do końca roku szkolnego mogą jeździć codziennie bezpłatnie, tak żeby mając bilet miesięczny nie musieli kupować innych biletów, a przyjść na pociąg, spróbować jak się jedzie. Tak, aby przed nowym rokiem szkolnym mogli wybrać pociągi, a nie inny rodzaj transportu pociągu. Zobaczymy jaka będzie frekwencja w pociągach wtedy będziemy myśleli o tym, aby przed kolejnym rokiem szkolnym przygotować kolejne promocje, aby zachęcić jak najwięcej osób - wyjaśnia Krzysztof Ryfa, dyrektor pionu finansowo-handlowego w Kolejach Wielkopolskich.

Przywrócenie pociągów było możliwe dzięki remontom wykonanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe.

Na odcinku między Wrześnią a Gnieznem między sierpniem 2017 a czerwcem 2018 roku wymieniono tor na 23 km. Zmodernizowano urządzenia sterowania ruchem kolejowym i wyremontowano 24 obiekty inżynieryjne. Zmodernizowano 19 przejazdów kolejowo-drogowych i wymieniono 9 rozjazdów. Przebudowano stacje w Gębarzewie, Marzeninie, Czerniejewie i Żydowie. Wartość prac wyniosła 46 mln zł. 

- Przed 2017 PKP Polskie Linie Kolejowe przeznaczyły prawie 60 mln zł na remont linii między Jarocinem a Gnieznem. Prace obejmowały tory i obiekty inżynieryjne m.in. na odcinku Jarocin – Orzechowo. Szczególnie ważna dla przywrócenia ruchu pociągów pasażerskich była zakończona 
w 2016 r. modernizacja mostu w Orzechowie, gdzie przywrócono dwutorową jazdę. Na odnowionych odcinkach zapewniona jest jazda pociągów pasażerskich z prędkością 100/120 km/h. Łącznie na przebudowę trasy Jarocin – Września – Gniezno PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeznaczyły ponad 100 mln zł - wyjaśnia nam Zbigniew Wolny, rzecznik prasowy PKP PLK.

Thumb ww biernat

Filip Biernat

15:33 08-06-20180 8