Czy Września jest miastem spokojnym? Hałas i smog dowodzą, że nie

Plusem małych miast i miasteczek ma być spokój i cisza. Czy Września jest miastem spokojnym, czy życie tutaj faktycznie jest czystym relaksem?

Moim zdaniem 11:27 09-10-202023 29

Niestety nie, zwłaszcza w części południowej, czyli od strony autostrady, jest głośno prawie cały czas, w dzień i w nocy, latem i zimą, a nawet wiosną i jesienią. Hałasują zresztą nie tylko A2, ale też krajówki – piętnastka i dziewięćdziesiątka dwójka – i Gestamp.

Gdy budowano autostradę, burmistrzem był już Tomasz Kałużny. Już wtedy zwracałem mu uwagę, żeby dopilnował, aby Autostrada Wielkopolska na pewno ustawiła ekrany dźwiękochłonne od strony miasta.

„Ustawią, ustawią” – zapewniał, ale jak dotąd na newral gicznym, około 800-metrowym odcinku, od wiaduktu w Bierzglinku do wiaduktu na Obłaczkowo, żadnego ekranu nie ma. Badania hałasu nie wykazują przekroczenia norm, ale hałas jest i wszyscy, którzy tam mieszkają, mają go codziennie.

No a teraz, dodatkowo, zaczął się sezon grzewczy i znowu nie będzie czym oddychać, co najmniej przez pół roku. Wspaniała Września ze wspaniałym burmistrzem – aż chce się tu żyć…

Waldemar Śliwczyński

redaktor naczelny „Wiadomości Wrzesińskich”

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

11:27 09-10-2020