Czy mała retencja uchroni rolników przed suszą? Dotacje urzędu marszałkowskiego

Ponad 3 mln 600 tyś zł przeznaczył Samorząd Województwa Wielkopolskiego na budowę nowych zbiorników wodnych w regionie. W sumie powstanie 51 nowych zbiorników.

rolnictwo 12:10 03-05-20201 21

Zarząd Województwa Wielkopolskiego 23 kwietnia 2020 przyjął uchwałę dotyczącą podziału środków przeznaczonych na prace związane z ochroną, rekultywacją i poprawą jakości gruntów rolnych. W ramach programu dofinansowana zostanie budowa nowych zbiorników wodnych małej retencji. W ten sposób Samorząd Województwa wspiera wielkopolskich rolników i właścicieli gruntów, którzy borykając się z olbrzymią suszą budują nowe zbiorniki.

Dofinansowanie dotyczy budowy zbiorników o powierzchni od 0,3 do 2 ha. W sumie za dofinansowanie w kwocie 3 mln 600 tys. zł w Wielkopolsce przybędzie 48 hektarów zbiorników wodnych (51 sztuk). Dotacja do 1 ha powierzchni zbiornika wodnego wynosi 75 tys. zł. Ta dotacja przyznana jest osobom fizycznym, natomiast w maju dofinansowanie otrzyma również gmina Sośnie w powiecie ostrowskim.

Budowa małej retencji

– Od wielu lat wspieramy powstawanie nowych zbiorników wodnych w Wielkopolsce. Obserwując olbrzymią suszę, która w szczególny sposób dotyka nasz region, staramy się zachęcać do budowy zbiorników małej retencji. Obserwuję, że z każdym rokiem wpływa co raz więcej wniosków na tego typu zadania. Zbiorniki wodne poza zwiększeniem retencji wody w środowisku podnoszą również bioróżnorodność a także pooprawiają swoisty mikroklimat – mówi Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Budowa nowych zbiorników wodnych małej retencji jest jednym w kluczowych działań łagodzących skutki silnych zjawisk suszy występujących w ostatnich latach. Samorząd Województwa Wielkopolskiego dostrzegając potrzebę wspierania realizacji inwestycji rozwoju wód śródlądowych umożliwia pozyskanie funduszy na realizację tego celu. 

Jest to jeden z kilku programów ochrony rekultywacji i poprawy jakości gruntów rolnych realizowanych 
w ostatnich latach przez samorząd Województwa Wielkopolskiego. Powierzchnia Nowo powstałych zbiorników wodnych będzie mieścić się w zakresie 0,3 – 2,00 ha co umożliwia powstawanie zbiorników o zróżnicowanej powierzchni dostosowanej do potrzeb wnioskodawców. Zbiorniki powstaną na terenie 42 gmin w Wielkopolsce.

Thumb ww biernat

Filip Biernat

12:10 03-05-2020