Czy czeka nas rewolucja w wyborach samorządowych?

Za rok wybory samorządowe. W normalnych warunkach już dziś moglibyśmy mówić o pierwszych kandydatach na burmistrzów i wójtów. Jednak warunki są wyjątkowe, ponieważ rząd planuje zmienić dotychczasowe zasady wyboru samorządowców.

samorząd 14:45 19-10-2017 3

Spekulacje medialne co do zmian w ordynacji wyborczej narastały od początku roku, ale dopiero w minionym tygodniu kres plotkom położył marszałek senatu Stanisław Karczewski (PiS): – Chcemy zlikwidować okręgi jednomandatowe w małych miejscowościach, ponieważ nie odzwierciedlają one poglądów mieszkańców – powiedział Karczewski na antenie radiowej Jedynki.

Przypomnijmy, że jednomandatowe okręgi wyborcze (JOW) zostały wprowadzone w ostatnich wyborach samorządowych w każdej gminie niebędącej na prawach powiatu, a więc niemalże w całym kraju poza największymi miastami. Mandat radnego w okręgu uzyskiwał tylko jeden kandydat z największą liczbą głosów. Zdecydowanie skorzystała na tym Unia Wrześnian, która zdobyła w radzie miejskiej miażdżącą przewagę. Podobnie sytuacja wygląda w pozostałych gminach powiatu wrzesińskiego.

Czy zmiana ordynacji wpłynie na zmiany personalne w radach miejskich? Jak lokalni włodarze komentują wyborcze plany rządzących? O tym będzie można przeczytać w najbliższym wydaniu „WW”.

Cezary Paprzycki

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

14:45 19-10-2017 3