Czy 2018 rok zacznie się od powodzi? Warta blisko stanu ostrzegawczego

Aktualna sytuacja hydrologiczna w naszym województwie i całej Polsce może niepokoić.

aktualności 14:31 02-01-2018 4

Brak mrozów i częste opady deszczu spowodowały, że przełom roku zamiast białych świąt przyniósł przekroczenia stanów alarmowych na wielu polskich rzekach. Zwiększyć czujność powinny także osoby mieszkające w pobliżu Warty.

Choć aktualne dane z powiatu wrzesińskiego nie są jeszcze alarmujące, to mogą niepokoić. W Pyzdrach Warta sięga obecnie 407 cm (st. ostrzegawczy - 410 cm, st. alarmowy - 450 cm), a w Nowej Wsi Podgórnej - 375 cm (st. ostrzegawczy - 430 cm, st. alarmowy - 480 cm).

W najbliższym czasie należy się jednak spodziewać wzrostu tych wskaźników z uwagi na zwiększenie zrzutu wody ze Zbiornika Jeziorsko, które nastąpiło 2 stycznia. W przypadku przekroczenia stanów alarmowych na lokalnych wodowskazach, informacje od stosownych służb zostaną niezwłocznie przekazane do mediów oraz za pomocą systemu ostrzegania (BLISKO SISMS) funkcjonującego w naszym powiecie.

Dodajmy, że ostatnim razem Warta pokazała, co potrafi w maju 2010 roku – jej poziom w gminie Pyzdry i Miłosław przekroczył wówczas 6 metrów (na zdj.). Doszło do powodzi, która zalała wiele domostw. W tworzenie i umacnianie wałów przeciwpowodziowych zaangażowały się wszystkie lokalne jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych oraz sami mieszkańcy. 

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

14:31 02-01-2018 4