Czeka bezpłatna pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży

Nadal niewielu mieszkańców powiatu wrzesińskiego wie, że jedna z gnieźnieńskich placówek oferuje bezpłatną pomoc psychologiczno-terapeutyczną dla dzieci i młodzieży z naszego terenu.

społeczeństwo 14:35 14-02-20212 0

Poradnia Log-Med działa przy ul. Granicznej 1B w Gnieźnie. Świadczy bezpłatne usługi psychologiczne i terapeutyczne dla dzieci i młodzieży z trzech powiatów: gnieźnieńskiego, wągrowieckiego i wrzesińskiego. Telefon kontaktowy to 61 424 17 18.

Log-Med jest jedną z 12 placówek wyznaczonych w całej Wielkopolsce w ramach nowego modelu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Zgodnie z nim najmłodsi pacjenci mają otrzymywać pomoc na trzech poziomach, tak aby od razu nie trafiać na oddział szpitalny, jak to nierzadko bywało wcześniej.

Na pierwszym poziomie pomocy udzielają psychologowie i terapeuci w poradniach. Jeśli to okazuje się niewystarczające, pacjent trafia na drugi poziom, do poradni psychiatrycznej. Leczenie stacjonarne w szpitalu to dopiero trzeci, ostatni poziom pomocy.

System ten działa od kwietnia zeszłego roku, jednak – jak pokazują dane wielkopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia – nadal niewielu mieszkańców z niego korzysta. Przez osiem miesięcy działania nowego modelu opieki zakontraktowane w Wielkopolsce poradnie rzadko osiągały poziom 40 proc. udzielonych świadczeń.

Obsługująca powiat wrzesiński poradnia Log-Med miała jeden z najniższych wyników w województwie. Do końca minionego roku zrealizowano tam zaledwie 32 proc. zakładanej liczby świadczeń. Zaznaczmy, że wśród nich są różne formy pomocy, które mogą być dostosowane do danego przypadku – to m.in. porada psychologiczna, sesja psychoterapii indywidualnej, rodzinnej lub grupowej, porada domowa czy wizyta środowiskowa.

– Stosunkowo niewielkie zainteresowanie może wynikać z tego, że nie wszyscy wiedzą o możliwości skorzystania z pomocy psychologa i terapeuty w ramach nowego modelu. Tymczasem w czasie pandemii może to być szczególnie potrzebne i zależy nam, by skutecznie poinformować o tym rodziców, dzieci oraz młodzież – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Dodajmy, że poradnie włączone do nowego modelu pomocy nie są opłacane za liczbę udzielonych świadczeń, ale na podstawie ryczałtu, czyli stałej kwoty. Za pełen rok umowy mają otrzymywać nieco ponad pół miliona złotych.

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

14:35 14-02-2021