Czego brakuje tym, którzy wieszczą, że nasza wolność jest zagrożona?

Wolność oznacza brak zewnętrznego przymusu! Krótko mówiąc, to po prostu możliwość wyboru.

Moim zdaniem 08:05 11-07-202011 12

Od zawsze pragniemy być wolni i wiemy, że mamy do tej wolności prawo. Czego zatem brakuje tym, którzy z przekonaniem głośno wieszczą, że wolność znów jest zagrożona? Przecież mogę mówić i pisać, co chcę – a nawet obrażać innych! Paszport mam w zasięgu ręki i pracuję też tam, gdzie chcę.

Owszem, wolność może być wartością indywidualną, jednak być może dla niektórych pojęcie to funkcjonuje tylko na poziomie hasła politycznego lub filozoficznego pojęcia. Zdaniem J. Skoczylasa łatwiej przychodzi nam sama walka o wolność niż umiejętność korzystania z jej przejawów. Każdy ma prawo się pomylić – to też wolność!

I kiedy różne „znane i utytułowane głowy” mówią mi, co mam robić – na przekór – zaczynam właśnie korzystać z mojego prawa do ewentualnej pomyłki. Gdy zapytam kogoś, czy jest wolny – prawdopodobnie będzie umiał o tym opowiedzieć, ale czy równie łatwo uda mu się określić, co to jest wolność?

„A wolność to nie jest port, nie adres i nie przystań Wolność, to ona po to może być, żeby z niej czasem nie skorzystać...” (A. Poniedzielski).

Jacek Pietrzyk

wrześnianin

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

08:05 11-07-2020