Coraz więcej atrakcji nad Wartą w Pyzdrach

Pierwsze ciepłe dni tego roku pokazały, że tereny rekreacyjne nad Wartą w Pyzdrach cieszą się dużym zainteresowaniem tak ze strony mieszkańców jak i przyjezdnych.

rekreacja 17:37 16-05-2018 9

To w dużej mierze efekt inwestycji poczynionych w ubiegłym roku takich jak plac zabaw, odnowiony bar, elewacje kamienic, ciąg spacerowy pod szkołą i sporo nowych miejsc do zatrzymania się odpoczynku nad wodą. Na tym jednak plany gminy się nie kończą.

Grupa artystyczna MURall w akcji
Dolna część schodów prawie gotowa

Właśnie trwają prace związane ułożeniem mozaiki na schodach przy klasztorze. Grupa artystyczna MURall rozpoczęła prace dokładnie pod koniec kwietnia. Pod stopniami schodów zostaną przyklejone kolorowe szkiełka oraz terakota. Dodatkowo zostaną wstawione wypalane z ceramiki motywy zwierząt i roślin. Odsłonięcie schodów ma nastąpić podczas festynu Nocy Świętojańskiej 23 czerwca.

Skarpa przy klasztorze zmieni swój wygląd

Wkrótce również rozpoczną się prace związane z zagospodarowaniem skarpy pomiędzy dawnymi murami miejskimi a ulica Nadrzeczną. Od momentu zmiany wizerunku kamienic, skarpa stanowi najsłabszy punkt terenów nadwarciańskich. Teraz się to zmieni poprzez nasadzenie regularnej roślinności i zamontowanie systemu nawadniającego, aby rośliny mogły sobie poradzić na nasłonecznionej skarpie. Między innymi pojawią się w tym miejscu winorośla mające przypominać wszystkim o czasach, gdy na stokach Winnicy uprawiano winogrono. 

Bar Perkoz i budynek szkoły

Jeszcze tym roku również jedno z pomieszczeń w budynku szkoły zawodowej zostanie zaadoptowane na pełny węzeł sanitarny. To przedsięwzięcie realizowane przede wszystkim z myślą o wodniakach docierających do Pyzdr.

Obecnie tak wygląda Parkoszka
Zdjęcie z okresu dwudziestolecia międzywojennego ukazuje odcinek od drewnianego mostu do Parkoszki. To kierunek działania nad Wartą na najbliższe lata. Fot. archiwum UG w Pyzdrach

Zostały również wykonane pierwsze przymiarki i prace porządkowe mające służyć wydłużeniu całego ciągu spacerowego w stronę Tarnowej - na początek zostanie zagospodarowany teren do ujścia Flisy do Warty.

Nowe pomosty

Dotychczasowe pomosty nie nadawały się do użytku, były zniszczone w skutek upływu lat i wymagały wymiany. 

Pomosty użytkowane były 10 lat, od momentu budowy przystani wodniackiej w 2008 roku. Wartość inwestycji to kwota 60 335 zł, z czego pozyskano dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego na wsparcie finansowe na zadania inwestycyjne z zakresu infrastruktury turystycznej w wysokości 20 tys. zł 

Nowe miejsca do wypoczynku nad Wartą

Dodatkowo pojawią się nowe miejsca do odpoczynku, rozpalenia ogniska czy grillowania, a nawet boisko do siatkówki plażowej.

Ankieta

Czy popierasz kolejne inwestycje, które mają uatrakcyjnić tereny nad Wartą ?

Ankieta

Czy byłeś/aś kiedyś nad Wartą w Pyzdrach ?

Thumb grobelny   1

Sławomir Grobelny

17:37 16-05-2018 9