Codzienna służba pod gwiaździstym niebem. Migawki z pracy mundurowych na „Raporcie z fotografii”

Mundurowi z całej Polski pokazali swoje fotografie we Wrześni podczas piętnastej edycji wystawy „Raport z fotografii”. W tym roku większość prac dokumentuje codzienną pracę funkcjonariuszy. Za każdym ze zdjęć kryje się inna historia.

kultura 23:12 28-11-20191 0

Wernisaż odbył się 28 listopada w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich. Swoje prace zaprezentowało 14 mundurowych z różnych służb. Wśród twórców są policjanci, strażacy, ale też strażnik graniczny i leśnik. 

„Raport z fotografii” to najdłuższa w kraju cykliczna wystawa organizowana przez policję. Zainicjował ją nieżyjący wrzesiński fotograf Ireneusz Zjeżdżałka, który jest także twórcą charakterystycznej szaty graficznej wystawowego katalogu, niezmiennej od 15 lat. W dalszych latach opiekę merytoryczną nad doborem zdjęć sprawował Waldemar Śliwczyński, redaktor naczelny „Wiadomości Wrzesińskich”, a później Marek Janusz Lewandowski, emerytowany funkcjonariusz KPP we Wrześni, pasjonat fotografii i malarstwa.
Marek Janusz Lewandowski i Sebastian Waliński

Obecnie rolę komisarza artystycznego pełni Sebastian Waliński, specjalista zespołu do walki z przestępczością gospodarczą wydziału kryminalnego KPP we Wrześni.

– Cieszymy się, że ta impreza trwa już tyle lat i cały czas się rozwija. Mamy stałych uczestników, ale pojawiają się też nowe osoby. To doskonała okazja, żeby zintegrować się i podzielić swoją pasją – stwierdza podkomisarz Waliński, który jest także jednym z autorów prezentowanych prac.

W tym roku wybrał na wystawę trzy fotografie wykonane w 2009 roku podczas pobytu na misji w Kosowie.

– Te zdjęcia pokazują ćwiczenia i „pancerz”, który wtedy nosiłem. Zresztą większość tegorocznych prac dokumentuje codzienną pracę funkcjonariuszy. To temat przewodni – tłumaczy wrzesiński policjant.

Uczestnicy dokumentowali wernisaż

Każda z prac ma swoja niepowtarzalną historię. Autorzy za pomocą fotografii pokazują emocje, które w pracy muszą ukrywać pod mundurem.

– Wracałem z koleżanką z interwencji. Zostaliśmy wezwani do osoby chorej psychicznie. Na szczęście udało się rozwiązać sytuację bez problemów. To była druga, trzecia w nocy. Jedziemy, a nad nami piękne gwiaździste niebo. Zatrzymaliśmy się na chwilę. Może to nietypowe, ale często mam na służbie pod ręką statyw i aparat. Wszedłem w pole ziemniaków, ustawiłem czas, przesłonę, wyzwalacz i tak powstało to zdjęcie – opowiada sierżant sztabowy Łukasz Matuszewski o chwili, gdy powstało jedno z jego zdjęć.

Policjant przyjechał do Wrześni z Rawy Mazowieckiej. W „Raporcie z fotografii” bierze udział po raz pierwszy i ma nadzieję, że nie ostatni. 

Fotografią pasjonuje się od 17 lat. – To moje hobby i odskocznia od codzienności. Zajmuje się reportażami i relacjami z eventów. To zupełnie inny kontakt z człowiekiem niż w pracy – stwierdza sierżant Matuszewski.

sierż. sztab. Łukasz Matuszewski z Rawy Mazowieckiej po raz pierwszy uczestniczył we wrzesińskiej wystawie

Tegoroczna wystawa ma też motyw historyczny. Jest częścią obchodów 100-lecia wrzesińskiej policji. Z tej okazji w muzeum oprócz prac uczestników pojawiły się archiwalne zdjęcia związane z pracą funkcjonariuszy.

Zwiedzający mogą też zobaczyć dwa mundury policyjne. Jeden stanowi replikę z początku XX wieku, drugi to współczesny strój ćwiczebny.

Od lewej: Sebastian Mazurkiewicz, dyrektor wrzesińskiego muzeum, Sebastian Waliński, Mariusz Łozowiecki, komendant KPP we Wrześni

Prace mundurowych można oglądać w muzeum do 3 stycznia.

Więcej zdjęć z wernisażu w galerii poniżej:

 Uczestnicy tegorocznego „Raportu” to Julian Dworzecki (żołnierz zawodowy w stanie spoczynku), Maciej Gołembowski (leśnik Nadleśnictwa Czerniejewo), Piotr Janiuk (starszy technik w Wydziale Informatyki i Łączności w Szkole Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu), Leszek Jóźwik (kontroler ruchu lotniczego 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku), Wojciech Kulig (ekspert Wydziału Komunikacji Społecznej KWP w Rzeszowie), Marcin Kwarta (emerytowany funkcjonariusz KWP w Łodzi), Marek Lewandowski (emerytowany policjant KPP we Wrześni), Łukasz Matuszewski (policjant Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego w KPP w Rawie Mazowieckiej), Renata Olińska-Dworzecka (emerytowany funkcjonariusz Służby Celnej), Justyna Walińska (zastępca naczelnika wydziały prewencji KPP we Wrześni), Sebastian Waliński (specjalista zespołu do walki z przestępczością gospodarczą wydziału kryminalnego KPP we Wrześni), Tomasz Wiśniewski (zastępca komendanta Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu), Andrzej Ziober (strażnik graniczny z Braniewa) oraz gościnnie Sebastian Mazurkiewicz (dyrektor muzeum regionalnego we Wrześni).

Thumb go dziewicz2

Joanna Goździewicz

23:12 28-11-2019