Co z choinką po świętach?

Wiele osób chce, by na święta Bożego Narodzenia w ich domu pojawiła się żywa, pachnąca lasem choinka. Niestety w styczniu, gdy igły opadają, ta zmienia się w odpad. Nie każdy wie, co z nią zrobić.

aktualności 16:33 11-01-20202 4

Waldemar Grześkowiak, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych, informuje: 

– Choinkę należy przywieźć do Gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, na ul. gen. Sikorskiego 38. Choinki są rozdrabniane i trafiają do kompostowni w ZZO w Lulkowie.

Jeśli ktoś ma w domu sztuczną choinkę, którą postanowił wyrzucić, także powinien dostarczyć ją do GPSZOK-u. Z kolei stare ozdoby choinkowe, jeśli nie są wykonane z odpadów niebezpiecznych, można umieścić w pojemnikach na odpady zmieszane. 

A jak sytuacja wygląda w innych miastach?

W Warszawie pojawiła się ciekawa propozycja dla osób, które kupiły choinkę w doniczce. Jeśli nie mają jej gdzie posadzić, mogą przekazać ją Lasom Miejskim. Pracownicy prowadzą zbiórki choinek, a następnie przesadzają je do lasów. Apelują jednak o zadbanie o dobrą kondycję drzewek.

W Poznaniu tradycyjnie odbiera się zbiórka choinek wprowadzona przez Związek Międzygminny GOAP. Prowadzona jest w styczniu i w lutym. Dzięki zbiórce można łatwo pozbyć się choinki, zostawiając ją w konkretnym terminie przed domem lub przy śmietniku, nie ryzykując mandatu.

Interesującą opcją jest przekazanie starej choinki do zoo. Igliwie wykorzystywane jest jako pokarm m.in. dla jeleni oraz jako ściółka dla ptaków. Przed wycieczką do ogrodu zoologicznego zadzwońmy jednak z pytaniem, czy zbiórka choinek trwa – zdarza się, że drzewek jest tak dużo, że zoo nie ma możliwości wykorzystania wszystkich i wówczas taki „upominek” staje się kłopotliwy.

Choinkę można też wykorzystać. Gałązki z igłami oddzielone od pnia nadają się do wykonania osłon przeciwmrozowych dla bylin i krzewinek. Same igły oraz drobne zdrewniałe fragmenty nadają się do kompostowania, a igły i drobne kawałki gałązek – do wykorzystania jako ściółka dla doniczkowych i ogrodowych roślin kwasolubnych.

Pamiętajmy, że uschnięta choinka jest traktowana jako odpad gabarytowy i za zostawienie jej obok śmietnika możemy zapłacić mandat w wysokości 500 zł.

Thumb anna tess go%c5%82embiowska fot idzikowski 1

Anna Tess Gołębiowska

16:33 11-01-2020