Co nas czeka w 2018? Nie tylko wybory.

Wybory samorządowe to będzie z pewnością najważniejsze wydarzenie nowego roku, dlatego już od 1 stycznia powinniśmy zacząć zastanawiać się na kogo zagłosujemy. Najważniejszym pytaniem, na które musimy sobie odpowiedzieć, jest: nie chcę zmian, bo podoba mi się to, jak jest – lub: nie podoba mi się i chcę zmian. 

Moim zdaniem 13:52 01-01-20180 58

Jeśli wybiorę pierwszą odpowiedź, to oczywiście problem mam z głowy – głosuję na tych, którzy dzisiaj sprawują władzę, natomiast jeśli wybiorę drugą, to mam więcej roboty, bo muszę znaleźć sobie „swojego” kandydata. Dzisiaj jeszcze nie wiemy kto będzie kandydował, ale można założyć, że wystartują wszyscy dotychczasowi burmistrzowie i pani wójt, a oprócz nich – zobaczymy.

Zmiany w ordynacji wyborczej są duże – wydłużenie kadencji do 5 lat, przy ograniczeniu ich ilości do dwóch, da przyszłym włodarzom potencjalnie jeszcze 10 lat rządzenia. Przywrócenie zasady proporcjonalności w wyborach radnych z pewnością uniemożliwi jednemu ugrupowaniu osiągnięcie takiej dominacji, jaką we wrzesińskiej radzie miejskiej w poprzednich wyborach osiągnęła Unia Wrześnian. Taka dominacja, jak pokazuje trwająca jeszcze kadencja, nie służy dobrze demokracji i – ogólnie – lokalnej społeczności. Pluralizm poglądów jest lepszy niż wizja tylko jednego człowieka.

Na wyborach samorządowych w 2018 świat się jednak nie kończy. Mam wrażenie, że 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę i związane z tym liczne obchody, staną się okazją do podjęcia poważnej debaty publicznej – co dalej? Polityka zagraniczna i wewnętrzna obecnie rządzących nie jest jedyną możliwą i wymaga pilnej korekty lub nawet całkowitej zmiany. 

„Wiadomości Wrzesińskie” chcą włączyć się do tej debaty, a jednocześnie chcemy zaprosić wszystkich mieszkańców powiatu wrzesińskiego do wyrażania swojego zdania na ważne kwestie. Zgłosiliśmy swój akces do ogólnopolskiej akcji „Nieskończenie Niepodległa” ogłoszonej przez Ośrodek Karta, a wspomaganej m.in. przez „Rzeczpospolitą”, Telewizję Polsat oraz Radio Zet. W ramach tej akcji będziemy też mieli dostęp do interesujących, a często mało znanych szerokim kręgom polskiego społeczeństwa, materiałom z historii naszego kraju. Już dziś serdecznie zapraszam do dyskusji.

Thumb img035

Waldemar Śliwczyński

13:52 01-01-20180 58