Co dziś oznacza patriotyzm?

Święto Niepodległości to dla Polaków najważniejsze święto państwowe. Jednak ostatnio podzieliło ono naród. Z jednej strony uliczne marsze konserwatywnej prawicy przeciw pochodom liberałów. 

Moim zdaniem 14:02 08-11-20194 11

Z drugiej – lewackie parady kontra kibice z racami. Po części identyfikujemy się z tymi ruchami, ale przecież większość chce zwyczajnie świętować. Kto ma rację? 

W kontekście przekazania przez Radę Regencyjną 11 listopada 1918 r. naczelnego dowództwa Józefowi Piłsudskiemu, data ta wydaje się uzasadniona, lecz od początku wzbudzała kontrowersje, nie tylko ówczesnej opozycji. Może należy postawić pytanie: jak dziś traktujemy pojęcie Ojczyzny i na ile jesteśmy gotowi poświęcać dla niej interes własny, rodzinę i zasady? Co dziś oznacza patriotyzm? Czy potrafimy myśleć w kategoriach ponadosobistych?

Nie chodzi o treści ani o formy. Ważniejsza jest świadomość faktu przynależności do wspólnoty. „Naród, który traci pamięć, przestaje być narodem” (Piłsudski). W dniu kolejnej rocznicy odzyskania państwowości, warto – bez politycznej sztampowości – pomyśleć o tym, czym dla każdego z nas jest Polska, czym niepodległość i dlaczego trzeba o tym mówić. 

Jacek Pietrzyk

wrześnianin

Thumb ww biernat

Filip Biernat

14:02 08-11-2019