Co dalej z kinem w Pyzdrach?

Minął rok od oddania do użytku zmodernizowanej sali widowiskowo-kinowej w Pyzdrach. Przez ten czas odbywały się liczne imprezy kulturalne. Wciąż jednak brakuje kina z prawdziwego zdarzenia.

samorząd 19:30 10-11-20190 1

Budynek strażackiej remizy z 1901 roku jest jednym z najstarszych obiektów w mieście. Dobudowana w 1918 r. tzw. sala „teatralna” w ostatnich latach nie nadawała się do użytku ze względu na zły stan techniczny. Dzięki staraniom władz miejskich w ubiegłym roku udało się ją przywrócić go do życia. 

Budynek kina z 1918 roku

W założeniu miejsce to miało ożywić życie kulturalne gminy - na scenie miały się prezentować rodzime talenty lub artyści z zewnątrz. Jednak w ostatnim czasie sala pełniła głównie rolę widowiskową i konferencyjną. Z powodu braku projektora nie mogły być wyświetlane filmy czy bajki dla dzieci.

Starania gminy o dotację Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na zakupu profesjonalnego projektora kinowego na razie nie przynoszą skutków.  Dwa dotychczasowe wnioski zostały odrzucone, ale samorząd będzie próbować dalej. 

Gmina nie mogła też skorzystać z programu „Kino za rogiem” ponieważ wspiera on sale do maksymalnie 40 miejsc siedzących, a ta liczy ponad 100. Decyzją władz nastał moment, aby wyremontowana sala widowiskowo-kinowa stała się miejscem ciekawych spotkań. Na początek priorytetowa okazała się oferta kinowa. Aby móc ją realizować podjęto współpracę z Ferment Kino Objazdowe.

To obecnie jedyne rozwiązanie. Jest to też pewnego rodzaju próba dla nas wszystkich. Od jakiegoś czasu mieszkańcy mówią, że chcieliby mieć kino w Pyzdrach. Teraz się okaże, jak to ma do rzeczywistości. Bo właśnie od odpowiedniego zainteresowania zależy, czy kino będzie mogło zaistnieć na stałe - mówi Sylwia Kaźmierska, dyrektor Centrum Kultury, Sportu i Promocji w Pyzdrach. 

W przyszłym roku planowany jest drugi etap modernizacji tzw. sali tanecznej oraz pozostałych pomieszczeń. Jeśli nie uda się pozyskać środków zewnętrznych, remont zostanie sfinansowany w całości z budżetu gminy. Po przebudowie obiekt ma się stać siedzibą Centrum Kultury Sportu i Promocji w Pyzdrach.

W piątek i w sobotę (8-9 listopada) odbyły się premierowe seanse dla dzieci i dorosłych. Frekwencja dopisała.

Ankieta

Czy w Pyzdrach potrzebne jest kino?

Ankieta

Czy wystarczą raz w miesiącu, dwudniowe seanse kina objazdowego?

Thumb grobelny 1

Sławomir Grobelny

19:30 10-11-2019