Ciemna strona Wrześni. Kukiz '15 demaskuje propagandę władzy

„Zasrane podwórka, nocne hałasy i zwolnienia z pracy" – tak zdaniem przedstawicieli Kukiz '15 wygląda Września za propagandową fasadą władzy.

samorząd 20:43 08-10-20180 98

Stowarzyszenie Kukiz ’15 rozpoczęło dzisiaj (8 października) cykl spotkań we Wrześni, na których chce punktować zaniedbania władz gminy i powiatu wrzesińskiego. Na pierwszy ogień poszedł hałas, który zatruwa życie wielu mieszkańców.

Konferencja prasowa odbyła się na wrzesińskim rynku. Pojawili się tutaj przedstawiciele stowarzyszenia Kukiz ’15, którzy kandydują w tegorocznych wyborach samorządowych. Poseł Bartosz Józwiak, to kandydat na burmistrza Wrześni, z kolei Danuta Unrath,Jacek Pietrzyk i Grzegorz Dobrosielski to pretendenci do rady miejskiej, a Jacek Zieliński do rady powiatu.

Grzegorz Dobrosielski,Bartosz Józwiak,Jacek Pietrzyk, Danuta Unrath i Jacek Zieliński

Kukizowcy chcą walczyć z hałasem we Wrześni. Domagają się przenosin weekendu muzycznego na obrzeża miasta, skuteczną walką z zakłócaniem ciszy nocnej, a przede wszystkim dialogu władzy ze społeczeństwem.

- Władza powinna wsłuchiwać się w głos mieszkańców, a władza jest na to obojętna. Rynek i jego mieszkańcy są klasycznym przykładem na to jak władza nie wsłuchuje się w głos mieszkańców. Znamy sprawę hałasu i zakłócania porządku, które maja miejsce w związku z odbywającymi się tutaj koncertami i imprezami o dużym natężeniu hałasu. Mieszkańcy narzekają na ten problem. Ale co zrobiły władze? Zamówiły sobie ekspertyzę naukową. Ekspertyzy zamawiano już bardzo różne, pisane w różne strony. Nie o to w tym wszystkim chodzi, panie burmistrzu. Mieszkają tutaj ludzie, którzy chcą spać, wypoczywać i mieć spokój. Gdy ekspertyza jest po linii burmistrza, powoduje że sprawa się nie toczy, a to jest tak naprawdę lekceważeniem mieszkańców i wyborców, ponieważ ci ludzie nie mogą się stąd wyprowadzić, bo ktoś tutaj organizuje sobie koncerty –mówił Bartosz Józwiak.

Ankieta

Gdzie powinien odbywać się Wrzesiński Weekend Muzyczny?

Poseł zwrócił uwagę, że Września ma amfiteatr wykorzystany w marginalnym procencie, a remontowany jest za solidne kwoty. Wskazał, że gmina może wykorzystać inne swoje nieruchomości do organizacji koncertów np. stadion miejski lub targowisko.

- Można to załatwić też poprzez dobry kontakt jaki pan burmistrz ma z Volkswagenem. Jest tam taki duży plac, na którym rzeczywiście z powodzeniem można zorganizować Wrzesiński Weekend Muzyczny – powiedział z kolei Jacek Pietrzyk, kandydat na radnego z listy Kukiz ’15.

- Małe i średnie gminy mają jakiś pęd, równania do wielkich metropoli typu Poznań. Wtedy się zatraca charakter naszej małej lokalnej ojczyzny. Jestem wrześniakiem napływowym, mieszkam tutaj 32 lata, Września kiedyś była bardziej przychylna mieszkańcom. Nie mówię, że była ładniejsza, bo wiele zostało zrobione. Ale trzeba też jasno powiedzieć, czy rzeczywiście jest to zasługa tej jednej osoby w ratuszu. Września potrzebuje dialogu, jest coraz mniej tego dialogu, Września potrzebuje architekta miejskiego. Władza powinna zejść na ziemię, ludzie na mieście mówią, że nasza władza lewituje kilkadziesiąt centymetrów nad ziemią i to jest największy problem. Jest tutaj pewna fasadowość, propaganda burmistrza mówi tylko o sukcesach, ale były porażki do których trzeba się przyznać – dodał Jacek Pietrzyk.

Ankieta

Czy Twoim zdaniem hałas w mieście uprzykrza życie mieszkańców?

- Na rynku była toaleta miejska, została sprzedana i mieszkańcy gminy nie mogą się załatwić, muszą chodzić po krzakach. Ostatni weekend muzyczny pokazał, że mieszkańcom rynku zostały zasrane podwórka. Jako radny występowałem o to, aby przywrócić toaletę, aby mieszkańcy, osoby starsze i niepełnosprawne mogły załatwiać się w godnych warunkach. Okazało się, że nie jest to możliwe. Pan burmistrz stwierdził, że ludzie mają swoje potrzeby załatwiać w ratuszu, miały pojawić się odpowiednie znaki, do tej pory tego nie zrobił. Jak przyszła kobieta z dzieckiem na wózku inwalidzki nie mogła tego zrobić, bo wszystkie toalety w ratuszu są pozamykane – powiedział radny Grzegorz Dobrosielski.

-Problem hałasu w tej gminie władzy nie obchodzi, hałasu nocnego, naruszania ciszy nocnej. Wysłuchamy mieszkańców rynku i będziemy się starali rozwiązać ten problem, w ten sposób że będziemy te koncerty organizowali zupełnie gdzie indziej. Tak żeby ludzie mogli się bawić, i żeby nikomu to nie przeszkadzało, w duchu liberalnego porozumienia twoja wolność kończy się tam gdzie zaczyna się moja wolność, o której pan burmistrz zapomniał, mimo że mieni się człowiekiem odwołujących się do idei wolnorynkowych. Wprowadzimy uchwałę, która obowiązuje w Poznaniu i wielu innych miastach, która reguluję sprawę nocnego hałasu. Rozwiązuje to konflikt między tymi, którzy chcą się bawić, a tymi, którzy chcą wypoczywać. Ten problem muszą rozwiązać przedsiębiorcy, którzy chcą taką działalność prowadzić, oni zapewnić komfort tym, którzy się bawią, że nie będzie interwencji policji i tym, którzy śpią że nie będą musieli po nocy wstawać i wzywać policję. Takich przedsiębiorców, którzy to szanują należy promować, tych którzy nie należy piętnować, a nie wciągać ich na listy wyborcze, a możemy przejrzeć i przypadkiem znaleźć na listach władzy – mówił Bartosz Józwiak.

Ankieta

Czy Twoim zdaniem burmistrz lub starosta naciskają na zwolnienia z pracy niewygodnych dla siebie osób?

Parlamentarzysta zwrócił także uwagę, że Września jest klasycznym przykładem bałaganu w planowaniu przestrzennym, a to prowadzi do skonfliktowania mieszkańców z przedsiębiorcami, rolnikami i przedsiębiorcami rolnymi.

Kolejne spotkania mają dotyczyć kwestii dotyczących wodociągów, Wrzesińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, zagospodarowaniu przestrzennemu, korków w mieście, legendarnej obwodnicy miasta.

- My chcemy ze społeczeństwem rozmawiać, problem polega na tym, że dialog z wrzesińską władzą kończy się na zleceniu, żeby kogoś oczernić i dorobić mu gębę, albo jak w przypadku naszych kandydatów zwolnić z pracy, bo tak też wygląda dialog naszej władzy z osobami, które mają inne poglądy - mówił kończąc konferencję Bartosz Józwiak.

Thumb ww biernat

Filip Biernat

20:43 08-10-2018