Ciekawska łąbędzia rodzina na Lipówce. Nie dokarmiajmy ich chlebem!

Po wrzesińskim zalewie Lipówka pływa majestatycznie duża rodzina łabędzi niemych. Prawdopodobnie jest to para z dorastającymi dziećmi.

aktualności 14:20 23-11-20201 0

Upierzenie młodych jest całkowicie białe, co świadczy, że ukończyły już pierwszy rok życia. Młodsze ptaki najczęściej mają szaro-brązowe pióra, które dopiero z czasem jaśnieją.

Młode łabędzie długo pozostają „przy rodzicach”. Pierwsze samodzielne gniazda próbują budować co prawda już w wieku dwóch lat, ale z reguły są to tylko wprawki. Samodzielność osiągają w wieku trzech lat. Wtedy znajdują swoją „druga połówkę”, której pozostają wierne do końca życia.

Wrzesińskie stadko jest bardzo ciekawskie. Łabędzie nie boją się ludzi. Podpływają do spacerujących nad zalewem, licząc na coś do zjedzenia. Nie ulegajmy pokusie i nie rzucajmy im chleba. Pieczywo może im mocno zaszkodzić.

Pamiętajmy, że ptaki można dokarmiać dopiero zimą w czasie mrozów, gdy pokrywa śnieżna jest duża. Jeżeli zaczynamy to robić, do czasu odwilży musimy dostarczać karmę regularnie, bo ptaki przyzwyczajają się do niej. Łabędzie karmimy na brzegu. Nie wrzucamy pokarmu do wody. Idealne dla nich będą: słonecznik pastewny, proso, kasza, kukurydza, płatki owsiane oraz gotowane, niesolone warzywa, np. marchew, ziemniaki, buraki czy kapusta.

JOG

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

14:20 23-11-2020